FOTO „Meci eroic!” / „Leii au făcut-o”. Reacția presei din Maroc după calificarea istorică a naționalei în semifinalele Mondialului din Qatar

Maroc - Portugalia Presa din Maroc qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 19:52
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 19:51

Maroc a trecut de Portugalia, după ce lusitanii au fost eliminați și învinși cu 0-1 de arabi.

Presa din Maroc a sărbătorit imediat avansarea naționalei în semifinalele Campionatului Mondial din Qatar (2022), numind partida cu Portugalia „istorică” și „eroică”.

AL YAOUM 24: Echipa națională a Marocului a devenit prima echipă africană și arabă care s-a calificat în semifinalele unui Campionat Mondial, după ce a învins-o pe Portugalia cu un gol frumos, în meciul care a fost ținut sâmbătă, pe suprafața de teren a Stadionului „Al-Thumama”, în capitala Qatarului, Doha, pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondail din Qatar 2022.

KOOORA: Și leii au făcut-o! Maroc scrie istorie și se califică în semifinalele Campionatului mondial. Echipa națională a Marocului a obținut o realizare istorică, ajungând în semifinalele Campionatului Mondial (Qatar 2022), după ce a învins Portugalia cu 1-0 în această seară de sâmbătă, în sferturile de finală ale competiției.

ELBOTOLA: Echipa națională a Marocului elimină Portugalia din sferturile de finală ale Campionatului Mondial și continuă să scrie istorie ajungând în zona de aur pentru prima dată.

HIBASPORT: Pentru prima dată în istorie, echipa națională a Marocului învinge Portugalia și se califică în semifinalele Campionatului Mondial.

GOUD: Echipa națională a Marocului s-a calificat pentru prima dată în istorie în semifinalele unui Campionat Mondial, după ce a învins-o astăzi, sâmbătă, într-un istoric și eroic meci, pe Portugalia, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial Qatar 2022.

Maroc - Portugalia 1-0

Marocanii au început excelent meciul cu portughezii. Arabii au avut câteva ocazii la poarta lui Diogo Costa, iar în minutul 42 a venit și golul. En Nesyri s-a înălțat ca un vultur și l-a învins pe goalkeeperul lusitan, deblocând tabela și redând, astfel, scorul meciului: 1-0. Chiar dacă Cheddira a primit două galbene în două minute (90+1', 90+3'), naționala lui Fernando Santos nu a găsit nicio cale prin care să restabilească egalitatea și au fost eliminați de la Mondialul din Qatar.