kylian mbappe Anglia - Franta Harry Kane CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 23:34
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 23:34

Franța s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale după ce a eliminat Anglia, scor 2-1.

Englezii au fost conduși de două ori în meciul din sferturi cu Franța. Harry Kane putea egala și a doua oară, după al doilea penalty dictat de centralul brazilian, dar atacantul s-a făcut de râs.

Mbappe, imaginea zilei la Mondial!

Penalty-ul a fost acordat în urma consultării arbitrajului video, spre nemulțumirea jucătorilor francezi, care au protestat, dar fără succes. Printre cei ”nemulțumiți” s-a numărat și Kylian Mbappe.

Atacantul lui PSG a fost surprins râzând ”cu gura până la urechi” când a văzut că Harry Kane a trimis peste poartă de la 11 metri. Fotografiile cu atacantul naționalei Franței s-au viralizat într-un timp foarte scurt.

Anglia - Franța 1-2. Englezii, eliminați de la Cupa Mondială

„Cocoșul galic” a început în forță meciul de pe „Al Bayt”. Aurelien Tchouameni a înscris o „bombă” în minutul 17 și a deblocat tabela în main event-ul serii de la Campionatul Mondial din Qatar.

În partea a doua a meciului, Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty în minutul 54, dar reușita sa a fost anulată de golul lui Olivier Giroud din minutul 78.

Naționala dirijată de Gareth Southgate a avut șansa să modifice tabela pe final, după ce englezii au mai beneficiat de o lovitură de departajare. Tot Kane a executat, care de data asta a ratat și a pierdut șansa să ducă meciul în prelungiri.