Harry Kane Anglia Anglia - Franta CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 23:08
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 23:09

Anglia a ratat calificarea în semifinalele Cupei Mondiale după ce a fost eliminată de Franța, scor 1-2.

Englezii au fost conduși de două ori în meciul din sferturi cu Franța. Harry Kane putea egala și a doua oară, după al doilea penalty dictat de centralul brazilian, dar atacantul s-a făcut de râs.

Dacă prima oară l-a învins pe colegul său de la Tottenham, Hugo Lloris, Kane a tras a doua oară mult peste poartă de la punctul cu var, spre bucuria jucătorilor francezi, care au tras de rezultat și au reușit să obțină calificarea în ”careul de ași”, unde vor evolua în compania selecționatei Marocului.

Anglia - Franța 1-2. Englezii, eliminați de la Cupa Mondială

„Cocoșul galic” a început în forță meciul de pe „Al Bayt”. Aurelien Tchouameni a înscris o „bombă” în minutul 17 și a deblocat tabela în main event-ul serii de la Campionatul Mondial din Qatar.

În partea a doua a meciului, Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty în minutul 54, dar reușita sa a fost anulată de golul lui Olivier Giroud din minutul 78.

Naționala dirijată de Gareth Southgate a avut șansa să modifice tabela pe final, după ce englezii au mai beneficiat de o lovitură de departajare. Tot Kane a executat, care de data asta a ratat și a pierdut șansa să ducă meciul în prelungiri.