„Harry Kane ne-a azvârlit acasă!” Presa din Anglia, reacții dure după eliminarea „Leilor” de la Campionatul Mondial din Qatar

Anglia - Franta Harry Kane presa din anglia qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 23:32
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 23:31

Naționala lui Gareth Southgate a pierdut, 1-2, cu Franța.

Englezii ar fi putut restabili egalitatea în minutul 84, când „Leii” au mai beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după cea din minutul 54, însă Harry Kane a tras extrem de slab, iar balonul s-a dus mult, mult peste poarta apărată de Hugo Lloris.

Presa din Anglia a reacționat cu privire la eliminarea încă din sferturi a reprezentativei de fotbal condusă de Gareth Southgate, evidențiind, printre altele, și penalty-ul ratat de atacantul de la Tottenham Hotspur.

DAILY STAR: Harry Kane a azvârlit acasă Anglia după ce nu a putut să restabilească egalitatea și să îl egaleze la goluri pe Wayne Rooney în clasamentul all-time al „Celor Trei Lei”.

DAILY MAIL: Căutarea gloriei la Campionatul Mondial pentru Anglia a fost concluzionată sfâșietor după ce Harry Kane a ratat un penalty vital.

METRO: Anglia a primit o nouă șansă să restabilească egalitatea de la punctul cu var, cu câteva minute înainte de final. Dar, căpitanul a tras peste poartă, iar campionii din 2018 și-au pus sigiliu pe semifinala împotriva Marocului.

THE SUN: Anglia s-a prăbușit de la Campionatul Mondial în sferturile de finală după o înfrângere chinuitoare cu Franța, 1-2.

MIRROR: Anglia nu mai sunt la Campionatul Mondial după înfrângerea sfâșietoare cu campioana în vigoare, Franța, pe Stadionul „Al-Bayt”.

Anglia - Franța 1-2

„Cocoșul galic” a început în forță meciul de pe „Al Bayt”. Aurelien Tchouameni a înscris o „bombă” în minutul 17 și a deblocat tabela în main event-ul serii de la Campionatul Mondial din Qatar.

În partea a doua a meciului, Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty în minutul 54, dar reușita sa a fost anulată de golul lui Olivier Giroud din minutul 78.

Naționala dirijată de Gareth Southgate a avut șansa să modifice tabela pe final, după ce englezii au mai beneficiat de o lovitură de departajare. Tot Kane a executat, care de data asta a ratat și a pierdut șansa să ducă meciul în prelungiri.