VIDEO Messi, în direct la TV, către Weghorst: „La ce te uiți, prostule?” Interviul în care Leo nu a iertat pe nimeni

Leo Messi Argentina olanda - argentina Weghorst CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 02:04
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 07:53

Argentina s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a trecut la loviturile de departajare de Olanda.

de Ionuț Axinescu

Leo Messi (35 de ani), autor al unui assist și al unui gol, a fost declarat omul partidei de la Lusail, încheiate la egalitate după 120 de minute, scor 2-2.

Leo Messi, în direct la TV, către Weghorst: „La ce te uiți, prostule?”

Căpitanul „pumelor” a fost protagonistul unui moment tensionat la interviul de după meci. În direct la TyC Sports, Messi a avut o ieșire nervoasă la adresa olandezului Wout Weghorst, autorul celor două goluri ale Olandei.

Chiar înainte să fie intervievat de jurnalistul Gastón Edul, fotbalistul lui PSG l-a văzut pe fotbalistul olandez, care trecea pe la zona mixtă. Weghorst i-a spus ceva lui Messi, care a izbucnit: „La ce te uiți, prostule? Du-te acolo, prostule! Hai, du-te acolo!”.

QUÉ MIRÁS BOBO
ANDÁ PA ALLÁ BOBO pic.twitter.com/s2D1lbOhj5

Reporterul argentinian a încercat să-l liniștească pe Messi: „Liniștește-te, Leo!”, i-a zis Edul. Jurnalistul a confirmat ulterior pe contul său de Twitter că cel insultat a fost Weghorst, deși inițial s-a crezut că e vorba despre Van Gaal, selecționerul Olandei.

Wout Weghorst (30 de ani) a intrat în Argentina - Olanda în minutul 78, în locul lui Memphis Depay. Atacantul a marcat două goluri, în minutele 83 și 90+11, apoi a transformat și un penalty la loviturile de departajare.

Vârful născut la Borne, în estul Olandei, aparține de Burnley, dar este momentan împrumutat în Turcia, la Besiktas. A mai jucat la Wolfsburg, în Germania, și la AZ Alkmaar, Emmen și Heracles, în țara natală.

Messi nu i-a iertat nici pe Van Gaal, nici pe arbitrul Lahoz

În interviul care a urmat, căpitanul sud-americanilor nu l-a iertat nici pe selecționerul Olandei, Louis van Gaal. „Spune că e un om al fotbalului, dar în timpul meciurilor jucătorii săi aruncă mingea în careu, la bătaie”, a declarat Messi.

Totodată, el a subliniat că nu vrea să vorbească despre arbitraj, ca să nu fie sancționat, însă a menționat că FIFA trebuie să se uite la ce a făcut Mateu Lahoz.

„Lumea a văzut ce a fost. FIFA nu poate să pună un așa arbitru la un asemenea meci. Nu s-a ridicat la înălțimea meciului”, a mai zis Messi.

Lahoz a acordat nu mai puțin de 15 cartonașe galbene la jocul dintre Argentina și Olanda, record în istoria Cupei Mondiale.