top 10 marcatori franta Franta - Polonia Olivier Giroud CM 2022
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 20:22
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 20:42

Cum arată TOP 10 golghteri pentru Les Bleus.

Selecţionata Franţei, campioana mondială en titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Poloniei cu scorul de 3-1 (1-0), duminică, pe Al Thumama Stadium din Doha.

În sferturile de finală, formația lui Didier Deschamps, calificată pentru a treia oară consecutiv în sferturile Cupei Mondiale, performanță unică pentru Les Bleus în istoria competiției, va juca împotriva învingătoarei dintre Anglia și Senegal (21:00).

Giroud a reușit să înscrie golul 52 la națională și l-a depășit pe Thierry Henry în topul marcatorilor din istoria naționalei Franței.

TOP 10 MARCATORI

1. Olivier Giroud 52 goluri (116 meciuri)

2. Thierry Henry: 51 (123 de meciuri / 1997-2010)

3. Antoine Griezmann: 42

4. Michel Platini: 41 (72 meciuri / 1976 - 1986)

5. Karim Benzema: 37 (97 meciuri)

6. David Trezeguet: 34 (71 meciuri / 1998 - 2008)

7. Zinédine Zidane: 31 (108 meciuri / 1994 - 2006)

8. Just Fontaine: 30 (21 meciuri / 1953 - 1960)

Jean-Pierre Papin: 30 (54 meciuri / 1986 / 1994)

10. Kylian Mbappé: 29 (62 meciuri)

Franța - Polonia 3-1

Golurile echipei franceze au fost înscrise de Olivier Giroud, în minutul 44, şi de Kylian Mbappe, în minutele 74 şi 90+1. Golul Poloniei a fost marcat de Lewandowski dintr-un penalti repetat. Polonezul a tras slab prima oară şi Lloris a apărat, dar portarul francez nu a avut un picior pe linia porţii şi, la reluare, Lewandowski a înscris. Echipa Franţei s-a calificat în sferturile de finală.

FRANŢA: Lloris – Kounde (Disasi 90+2), Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni (Fofana 66), Rabiot - O. Dembele (Coman 76), Giroud (M. Thuram 76), Mbappe. SELECŢIONER: Didier Deschamps

POLONIA: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior (Bednarek 86), Bereszynski - Krychowiak (Bielik 71) – Kaminski (Zalewski 71), Zielinski, Szymanski (Milik 64), Frankowski (Grosicki 87) – Lewandowski. SELECŢIONER: Czeslaw Michniewicz

Cartonaşe galbene: Tchouameni 32 / Bereszynski 47, Cash 88

Arbitri: Jesus Valenzuela Saez – Jorge Urre