„E cel mai bun jucător din lume!” Didier Deschamps, încântat după calificarea Franței în sferturile de finală ale Mondialului

Didier Deschamps Franta kylian mbappe CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 20:33
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 20:34

Franța s-a impus fără probleme în meciul cu Polonia din optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, scor 3-1.

Campioana mondială en-titre a câștigat meciul cu Polonia fără drept de apel. Scorul a fost deschis de Olivier Giroud (36 ani), care a devenit cel mai bun marcator din istoria Franței, depășindu-l pe Thierry Henry, având 52 de reușite. Deși a avut o prestație ștearsă în mare parte a jocului, Kylian Mbappe a ieșit la rampă în a doua repriză și a marcat de două ori, cu două super-execuții.

Atacantul lui Paris Saint-Germain a ajuns la cinci goluri marcate la acest turneu, fiind lider în clasamentul golgheterilor de la Mondial.

Didier Deschamps îl laudă pe Kylian Mbappe

Selecționerul Franței a vorbit la finalul meciului despre duelul cu echipa lui Robert Lewandowski, iar apoi l-a lăudat pe Kylian Mbappe pentru prestația extrem de bună de la Mondial.

„Nu a fost ușor pentru că această echipă a Poloniei a fost foarte bine organizată pentru a ne pune probleme. Am schimbat câteva poziții la pauză. Kylian Mbappe are această abilitate de a rezolva multe probleme, deci cu atât mai bine pentru noi. A fost unitate în vestiar de la început, iar rezultatul este foarte bun.

Din postura favoritei ne puteam doar califica, însă faptul că am reușit să facem asta și pe teren e și mai bine. Avem șase zile să respirăm și să ne pregătim pentru sferturile de finală, este al treilea la rând cu multe ambiții. Pentru moment, cel mai important lucru este să ne bucurăm de moment.

(n.r. Este Mbappe cel mai bun jucător din lume?) Nu sunt obiectiv, sunt francez și antrenorul său, dar da, desigur. S-a pregătit pentru acest Campionat Mondial. Chiar dacă nu a făcut cel mai bun meci al său timp de o oră, are această abilitate, pentru că îl urmărim de aproape, ca și alți jucători excepționali, de a schimba cursul jocului”, a declarat Deschamps conform RMC Sport

Olivier Giroud și Hugo Lloris nu au fost uitați de selecționerul Franței

Tehnicianul nu i-a uitat nici pe Olivier Giroud și Hugo Lloris, portarul devenind jucătorul cu cele mai multe selecții din istoria Franței, la egalitate cu Lilian Thuram, având 142 de selecții.

„Acest Giroud este un jucător incredibil, sunt mulți care spun asta acum, a fost criticat în trecut, însă Olivier este Olivier și are o mentalitate bună. Întotdeauna a trebuit să se lupte într-un registru propriu. Când nu a fost decisiv a fost util echipei însă ca oricare alt atacant, preferă victoria colectivă, dar să câștigi cu recordul său de goluri nu e nimic, în contextul recordului deținut de Thierry Henry.

Mai este și recordul lui Hugo LLoris. Sunt jucători care au fost aici de la primul Campionat Mondial din 2014 și care încă sunt aici. Trebuie să ne ridicăm la nivelul ridicat cerut, iar acești jucători au reușit să își mențină nivelul. Vor întotdeauna să câștige și să dea ștafeta mai departe jucătorilor tineri”, a adăugat selecționerul Franței.