Olivier Giroud, direct în istoria Franței! L-a depășit pe Thierry Henry și a devenit cel mai bun din istorie

Olivier Giroud Franta Thierry Henry CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 17:57
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 18:10

Franța s-a duelat cu naționala Poloniei în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

Campioana mondială en-titre s-a luptat cu Polonia lui Robert Lewandowski pentru un loc în sferturile de finală. În prima repriză, ambele echipe au avut șanse mari de a înscrie, însă cea care a și concretizat a fost Franța, prin Olivier Giroud, care a înscris din pasa lui Kylian Mbappe.

Atacantul lui AC Milan a ajuns astfel la trei goluri marcate la Mondial, egalându-l pe Kylian Mbappe, iar reușita l-a dus direct în istoria naționalei Franței. Olivier Giroud a devenit cel mai bun marcator.

Olivier Giroud, cel mai bun marcator din istoria Franței!

Fotbalistul de 36 de ani a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței, depășindu-l astfel pe legendarul Thierry Henry. Olivier Giroud are 52 de goluri marcate în tricoul naționalei în 116 meciuri jucate. Atacantul reușise să îl egaleze pe Henry în meciul cu Australia, în care a marcat de două ori în victoria cu 4-1 a francezilor.