Franta Cupa Mondiala Didier Deschamps Franta - Polonia CM 2022

Performanța istorică reușită de Didier Deschamps după calificarea Franței în sferturile CM 2022

Antrenorul în vârstă de 52 de ani e pe banca Les Bleus din 2012.

Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 19:13
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 19:42
Din articol

Franța s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale din Qatar, după victoria cu Polonia, scor 3-1, duminică seara, și va juca pentru accederea în penultimul act cu învingătoarea meciului Anglia - Senegal (21:00).

Giroud și Mbappe (două goluri) au marcat pentru formația lui Didier Deschamps, în timp ce Robert Lewandowski a înscris din penalty, în ultimul minut al partidei din Doha.

Campioana mondială en-titre a reușit prin pătrunderea între primele opt selecționate la CM 2022 o performanță pe care nu o mai izbutise în istoria ei.

Condusă de Didier Deschamps, Franța a acces pentru a treia oară consecutiv în sferturile de finală după 2014 (ediție câștigată de Germania) și 2018, când Franța a învins Croația, scor 4-2, ce nu reușise niciodată Les Bleus.

Golurile echipei franceze au fost înscrise de Olivier Giroud, în minutul 44, şi de Kylian Mbappe, în minutele 74 şi 90+1. Golul Poloniei a fost marcat de Lewandowski dintr-un penalti repetat. Polonezul a tras slab prima oară şi Lloris a apărat, dar portarul francez nu a avut un picior pe linia porţii şi, la reluare, Lewandowski a înscris. Echipa Franţei s-a calificat în sferturile de finală.

FRANȚA - POLONIA 3-1

FRANŢA: Lloris – Kounde (Disasi 90+2), Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni (Fofana 66), Rabiot - O. Dembele (Coman 76), Giroud (M. Thuram 76), Mbappe. SELECŢIONER: Didier Deschamps

POLONIA: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior (Bednarek 86), Bereszynski - Krychowiak (Bielik 71) – Kaminski (Zalewski 71), Zielinski, Szymanski (Milik 64), Frankowski (Grosicki 87) – Lewandowski. SELECŢIONER: Czeslaw Michniewicz

Cartonaşe galbene: Tchouameni 32 / Bereszynski 47, Cash 88

Arbitri: Jesus Valenzuela Saez – Jorge Urre