Germania poate fi sancționată după meciul cu Spania, de la Mondialul din Qatar. Motivul pentru care FIFA s-a autosesizat

Germania Campionatul Mondial de Fotbal FIFA qatar 2022 CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 14:27
Data actualizarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 14:24

Spania și Germania au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din Grupa E a Campionatului Mondial din Qatar.

Rezultatul a fost unul echitabil între cele două foste campioane mondiale, după golurile marcate de Alvaro Morata (minutul 62), respectiv Niclas Fuellkrug (minutul 83).

Ambele formații au şanse de calificare în optimile de finală, după ce Costa Rica a învins Japonia cu scorul de 1-0. Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 1 decembrie, Japonia - Spania (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 21:00) şi Costa Rica - Germania (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00).

Germania ar putea fi sancționată de FIFA

La finalul partidei, doar selecționerul Hansi Flick a făcut declarații, niciun jucător neapărând la centrul de presă al turneului final, încălcând regulamentul FIFA.

Pentru această abatere disciplinară, federația internațională ar putea sancționa financiar Federația Germană de Fotbal.

Nemții au protestat împotriva FIFA

Naționala Germaniei a protestat împotriva deciziei FIFA de a interzie banderolele "One Love" la meciurile de la Cupa Mondială.

Înaintea meciului cu Japonia, pierdut de nemți, 1-2, la fotografie oficială, toți jucătorii Germaniei au apărut cu mâna la gură, un gest prin care au vrut să lase de înțeles că nu se pot exprima liber.

Naționalele au abandonat rând pe rând ideea, după ce FIFA le-a amenințat cu sancțiuni, de la amenzi și până la cartonașe galbene pentru jucătorii care poartă respectivele însemne.