Ei sunt viitorul! Concluziile după meciul dintre Spania și Germania: „Unul dintre cei mai buni tineri din lume!”

jamal musiala Gavi Germania Pedri CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 08:36
Data actualizarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 08:38

Spania și Germania s-au duelat în a doua rundă a grupelor Campionatului Mondial din Qatar, scor 1-1.

Meciul dintre cele două s-a încheiat la egalitate, astfel că ultima etapă va decide echipele calificate în optimi, cu Spania având deja patru puncte, în timp ce Germania are unul singur. Ambele goluri s-au marcat în a doua repriză, cu Morata deschizând scorul în minutul 62. Niclas Fullkrug a restabilit egalitatea pentru nemți, în minutul 83.

Partida de pe Al Bayt Stadium i-a adus în față pe trei dintre cei mai talentați tineri fotbaliști ai planetei: Jamal Musiala vs Gavi și Pedri. Primii doi s-au și „duelat” în lupta pentru Golden Boy și Trofeul Kopa din gala Balonului de Aur, cu fotbalistul Barcelonei ieșind învingător.

'Perlele' Spaniei și Germaniei, viitorul fotbalului mondial

Mauricio Pochettino a fost prezent în Qatar și a asistat la meciul dintre Spania și Germania. Fostul antrenor al lui Paris Saint-Germain a vorbit la finalul meciului, având doar cuvinte de laudă la adresa tinerilor fotbaliști care au impresionat prin prestațiile lor.

„Pentru mine, Jamal Musiala este unul dintre cei mai buni tineri din lume cu Gavi și Pedri. Este un talent uriaș”, a spus Mauricio Pochettino conform Daily Mail

Jurgen Klinsmann a adăugat și el că jucătorul lui Bayern Munchen este extrem de talentat: „El a fost jucătorul remarcabil al Germaniei la o vârstă atât de fragedă. Musiala este un tânăr jucător fantastic și crește la Bayern. Va deveni din ce în ce mai bun. Va crește din ce în ce mai mult”.

Lothar Matthaus: „El va fi următorul Messi!”

„Gavi și Pedri vor conduce noua generație și Luis Enrique le oferă multă încredere și asta este fundamental pentru ei. Naționala Spaniei mereu scoate noi valori.

Jamal Musiala poate fi următorul Messi. Atenție la el. Este un jucător excelent, și nu o spun acum, că are succes la Bayern. Este un tânăr implicat 100% în fotbal. Nu e distras. Este extrem de profesionist, extrem de inteligent, un om pasionat de joc. Sunt mare fan al lui de câțiva ani de când l-am văzut pentru prima dată”, a declarat conform Marca.