E titan în fotbalul mondial, dar a fost umilit de Arabia Saudită. Reacția golgheterului cotat la 75 milioane de euro

Lautaro Martinez argentina - arabia saudita Cupa Mondiala CM 2022
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 20:07
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 20:26

Prima mare surpriză de la CM 2022.

Atacantul argentinian Lautaro Martinez a afirmat că eşecul înregistrat în faţa Arabiei Saudite (1-2) la Cupa Mondială 2022 din Qatar, de marţi, "îl doare foarte mult", mai ales că obiectivul jucătorilor era să înceapă parcursul la turneul final cu o victorie.

Reacția lui Lautaro Martinez

"Am sperat cu adevărat să începem Cupa Mondială cu o victorie. Dar acum s-a terminat, trebuie să revenim la antrenamente, să ne gândim la ce urmează.

Am pierdut din greşelile făcute, sunt detalii care au făcut diferenţa şi pe care trebuie să le corectăm. În prima repriză trebuia să înscriem mai mult de un gol, dar asta e, este Cupa Mondială, avem două "finale' de jucat acum", a spus atacantul lui Inter Milano, autorul unui gol care a fost anulat ca urmare a unei poziţii de ofsaid.

Formaţia Arabiei Saudite a produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, prin victoria reuşită în faţa dublei campioane mondiale Argentina, cu scorul de 2-1 (0-1), marţi, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C a competiţiei.

Arabia Saudită a reuşit una dintre cele mai mari surprize din istoria competiţiei, punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de meciuri consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un meci fără eşec pentru a egala recordul deţinut de Italia (37).

Selecţionata ''Albiceleste'' a deschis scorul prin Lionel Messi (10 - penalty), dar ''şoimii verzi'' au dat lovitura în debutul reprizei secunde, când au punctat prin Saleh Alshehri (48) şi Salem Aldawsari (53), la interval de doar câteva minute. Agerpres