FOTO Let the party begin! Regele din Arabia Saudită a decretat zi de sărbătoare în țară după succesul spectaculos cu Argentina

argentina - arabia saudita Arabia Saudita Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 regele Salman CM 2022
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 18:08
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 18:36

Arabia Saudită a produs prima mare surpriză de la Campionatul Mondial, după victoria reuşită în faţa dublei campioane mondiale Argentina, scor 2-1, în grupa C a competiţiei.

Arabia Saudită a reuşit una dintre cele mai mari surprize din istoria competiţiei, punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de meciuri consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un meci fără eşec pentru a egala recordul deţinut de Italia (37).

Selecţionata ''Albiceleste'' a deschis scorul prin Lionel Messi (minutul 10 - penalty), dar ''şoimii verzi'' au dat lovitura în debutul reprizei secunde, când au punctat prin Saleh Alshehri (minutul 48) şi Salem Aldawsari (minutul 53), la interval de doar câteva minute.

O fază dramatică s-a petrecut în minutul 90+5, când portarul Alowais a ieşit să prindă o minge înaltă şi l-a lovit involuntar cu genunchiul în figură pe coechipierul său Alshahrani, care a fost evacuat pe targă cu nasul spart.

La ediția din 2018 a Campionatul Mondial, Argentina a părăsit turneul final din Rusia după optimile de finală (3-4 cu Franţa).