Collina a dezvăluit motivul pentru care se dau atât de multe minute de prelungire la CM 2022. Ce a punctat președintele arbitrilor

Pierluigi Collina Campionatul Mondial qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Joi 01 Decembrie 2022, 15:42
Data actualizarii: Joi 01 Decembrie 2022, 15:40

Anglia - Iran (6-2) a beneficiat de 27 minute de prelungire.

Campionatul Mondial din 2022 a fost pe de o parte special, că a fost organizat în Qatar, iar pe de altă parte, pentru că s-a cronometrat fiecare timp scurs și nejucat în meciurile din competiție, adăugat la final în minutele de prelungire.

În Anglia - Iran, spre exemplu, prima repriză a ajuns la 14 minute de prelungire, iar partea a doua a partidei a ajuns la 13 minute de prelungire, oferind un total de 27 de minute jucate în plus de cele două naționale.

Ce a spus Pierluigi Collina

Șeful Comisiei de Arbitri FIFA, Pierluigi Collina, de altfel fost mare central care a dirijat trei meciuri la Mondialul din Japonia / Coreea de Sud și două la cel din Franța, a venit și cu o explicație vizavi de acest aspect.

Collina, care face delegările și încă nu i-a oferit românului Istvan Kovacs un joc la centru, ci doar ca al patrulea oficial, a precizat că oamenii vor să vadă cât mai mult fotbal și că toate prelungirile sunt juste.

„Problema meciurilor cu mai puțin de 50 minute de jucat e ceva ce s-a tot întâmplat până acum. Oamenii vor să se uite la fotbal, la cât mai mult fotbal. Nouă, FIFA și Asociația Internațională de Fotbal, ne-a tot fost cerut să facem ceva în privința asta.

(n.r. despre Anglia - Iran) Portarul Iranului s-a accidentat și a fost tratat pentru 11 minute, iar un englez, la fel, pentru trei minute. 14 din 23 de minute s-au folosit pentru îngrijirile medicale. Și trebuie să reamintim că s-au marcat opt goluri, cu tot cu celebrările și amânarea restartului, din cauza analizei VAR. Au fost multe incidente care au cauzat un număr atât de mare de prelungiri”, a spus Pierluigi Collina, potrivit FIFA.com.

Mondialul din Qatar

Campionatul Mondial din Qatar a debutat pe 20 noiembrie cu partida dintre țara gazdă și Ecuador, care s-a terminat 0-2. Totodată, qatarezii au intrat în istorie pentru faptul că au fost prima națională care a pierdut un Mondial și că au fost eliminați fără să obțină vreun punct.

Se știu deja și primele meciuri din optimi: Olanda - SUA, Argentina - Australia, Anglia - Senegal și Franța - Polonia. Restul confruntărilor se vor afla după ce se va termina ultima etapă din cadrul grupelor.