Nicolae Stanciu & Cosmin Contra au "spulberat" o echipă din campionatul Arabiei Saudite, în ultima etapă

Damac Cosmin Contra Nicolae Stanciu Campionate externe
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 17:23
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 17:22

Damac - Al Hazem s-a încheiat 4-1

Cele două cluburi s-au înfruntat în etapa a noua din campionatul Arabiei Saudite, Premier League, pe stadionul "Damac Club" din Khamis Mushait. La centrul meciului, a fost arbitrul Abdulrahman Al Sultan alături de brigada sa.

Assan Ceesay (Damac) a deschis scorul pentru echipa pregătită de românul Cosmin Contra, în minutul 42. Tot în prima repriză, Georges N'Koudou a majorat diferența (minutul 42).

În partea secundă, Damac a început în forță. Mai întâi, Ahmed Al Zain a dus scorul la 3-0 (minutul 46), iar grație autogolului marcat de Bruno Viana din minutul 63, gazdele conduceau cu 4-0 după o oră de joc.

• Al Hazem a înscris abia în minutul 83, prin Nawaf Al Habashi, dar prea târziu ca oaspeții să mai poată obțină ceva din meci

Pentru Damac a fost a doua victorie consecutivă în campionatul Arabiei Saudite, după ce clubul a decimat-o pe Al Hazem. Trupa lui Contra o învinsese în etapa precedentă pe Al Khaleej cu 2-0, în deplasare.

Damac, în această stagiune

După nouă etape disputate în primul eșalon al Arabiei Saudite, Damac se situează pe locul 10 în a doua jumătate a clasamentului cu 10 puncte. În consecniță, formația dirijată de Cosmin Contra a înregistrat două victorii, patru rezultate de egalitate și trei eșecuri

Nicolae Stanciu a semnat cu Damac pe șapte septembrie, după ce arabii au plătit chinezilor de la Wuhan Three Towns nu mai puțin de 2.5 milioane de euro. Fotbalistul e cotat la 5.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

Cosmin Contra, în schimb, se află la trupa din Arabia Saudită din martie 2023. De atunci, tehnicianul a bifat 20 de apariții la cârma lui Damac și a înregistrat o medie de 1.2 puncte pe meci, potrivit statisticilor oferite de Transfermarkt.