Sha Carri Richardson 100 m 200 m campionatele mondiale de atletism Gabby Thomas Atletism
Data publicarii: Luni 10 Iulie 2023, 11:17
Data actualizarii: Luni 10 Iulie 2023, 11:20

În aceste zile au avut loc selecțiile americane pentru Campionatul Mondial de atletism de la Budapesta.

Sprintera americană Gabby Thomas, medaliată cu bronz la JO de la Tokyo, a stabilit cea mai bună performanţă mondială la 200 m feminin, cu timpul de 21 sec 60/100, duminică la Eugene (Oregon), în ultima zi a selecţiilor americane pentru Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta.

Thomas (26 de ani), care a ales să nu participe la proba de 100 m la Eugene, a depăşit-o pe campioana en titre a Statelor Unite pe această distanţă, Sha'Carri Richardson, realizând o performanţă remarcabilă, în condiţiile unui uşor vânt potrivnic (-0,4 m/sec).

La Mondialele din Ungaria, principala rivală a lui Gabby Thomas va fi jamaicana Shericka Jackson, care s-a impus la rândul ei, în 21 sec 71/100, la campionatele ţării sale, desfăşurate în paralel cu cele din SUA.

Sha'Carri Richardson vrea ”dubla” la Mondialele din Budapesta

Sha'Carri Richardson, învingătoare joi la 100 m, speră în continuare într-o dublă la Budapesta, luna viitoare, după ce s-a clasat pe locul secund la 200 m, cu un nou record personal: 21 sec 94/100. Podiumul a fost completat de Kayla Shite, cronometrată în 22 sec 01/100.

Campioana olimpică Valarie Allman a câştigat concursul feminin de aruncarea discului, cu 67,66 m, în timp de Katie Moon, medaliată la rândul ei cu aur la JO de la Tokyo, a dominat întrecerile de sărituri cu prăjina, cu 4,90 m.

Rezultatele selecțiilor americane de la masculin

La masculin, Erriyon Knighton (19 ani) s-a impus la 200 m în 19 sec 72/100, iar Rai Benjamin a arătat că s-a recuperat bine după accidentarea suferită în prima parte a sezonului, câştigând cursa de 400 m garduri în 46 sec 62/100.

Dublul campion olimpic Ryan Crouser şi-a arătat superioritatea la greutate, cu o aruncare de 22,86 m la ultima sa încercare, urmând să-şi apere titlul mondial luna viitoare la Budapesta.