VIDEO Hopa sus! Arsenal este din nou lider în Premier League după ce s-a distrat cu Chelsea

Arsenal Chelsea gabriel jesus Martin Odegaard Mikel Arteta Anglia
Data publicarii: Miercuri 03 Mai 2023, 08:23
Data actualizarii: Miercuri 03 Mai 2023, 09:36

Lupta pentru titlul de campioană în Anglia se dă între ”tunarii” lui Mikel Arteta și Manchester City, echipa antrenată de Pep Guardiola.

Arsenal a învins-o marţi seara, pe teren propriu, pe Chelsea, scor 3-1, şi a revenit astfel pe primul loc în Premier League, depășind-o pe Manchester City.

În meciul contând pentru etapa a 34-a din Premier League, londonezii lui Mikel Arteta au avut un forcing impresionant în prima repriză, înscriind de trei ori în poarta lui Kepa, scrie news.ro.

”Dublă” Martin Odegaard + gol al lui Gabriel Jesus

A fost mai întâi dubla lui Martin Odegaard, din minutele 18 şi 31, la ambele goluri pasele decisive fiind oferite de Granit Xhaka. În minutul 34 a înscris şi Gabriel Jesus.

Chelsea a redus din diferenţă prin golul reşit de Noni Madueke, în minutul 65, dar echipa lui Frank Lampard nu a avut forţa necesară să revină, iar Arsenal s-a impus cu 3-1.

Arsenal - Manchester City 78-76 la puncte în fruntea clasamentului

Arsenal are 78 de puncte din 34 de meciuri şi este din nou pe primul loc al clasamentului în Premier League.

Pe locul al doilea este Manchester City, cu 76 de puncte, însă din doar 32 de meciuri. Chelsea se află pe poziţia a 12-a, cu 39 de puncte.