VIDEO ”Tunarii”, ca din pușcă! Arsenal este lider în Premier League cu punctaj maxim

Premier League Arsenal Fulham Gabriel Martin Odegaard Anglia
Data publicarii: Duminica 28 August 2022, 08:33
Data actualizarii: Duminica 28 August 2022, 09:20

În ultima etapă, londonezii au câștigat greu cu Fulham, 2-1, golul decisiv fiind marcat în minutul 86.

Arsenal Londra a revenit pe primul loc în campionatul de fotbal al Angliei după victoria de sâmbătă cu concitadina Fulham, 2-1 acasă în etapa a 4-a, "tunarii" având maximum de puncte posibile, 12.

Fulham, neînvinsă până la acest meci, a deschis scorul în minutul 56 prin Aleksandar Mitrovic după o gafă a fundaşului Gabriel. Martin Odegaard a egalat după opt minute. Gabriel şi-a răscumpărat greşeala şi a adus victoria gazdelor în minutul 86.

Tot sâmbătă, Liverpool a învins-o cu 9-0 acasă pe nou-promovata Bournemouth şi a egalat cea mai clară victorie din istoria Premier League.

Golurile au fost înscrise de Luis Diaz (minutele 3 şi 85), Harvey Elliott (6), Trent Alexander-Arnold (28), Roberto Firmino (31, 62), Virgil van Dijk (45), Chris Mepham (47 - autogol) şi Fabio Carvalho (80).

Campioana Manchester City s-a impus cu 4-2 acasă în faţa lui Crystal Palace, care a condus cu 2-0 la pauză. Trei goluri au fost marcate de atacantul norvegian Erling Haaland, venit în această vară la City.

Rezultatele de sâmbătă din Premier League

Southampton - Manchester United 0-1

A marcat: Bruno Fernandes (55)

Chelsea - Leicester 2-1

Au marcat: Sterling (47, 63), respectiv Barnes (66)

Cartonaş roşu: Gallagher (Chelsea, 28)

Brentford - Everton 1-1

Au marcat: Janelt (84), respectiv Gordon (24)

Brighton - Leeds United 1-0

A marcat: Pascal Gross (66)

Liverpool - Bournemouth 9-0

Au marcat: Diaz (3, 85), Elliott (6), Alexander-Arnold (28), Roberto Firmino (31, 62), van Dijk (45), Mepham (47 - autogol), Carvalho (80)

Manchester City - Crystal Palace 4-2

Au marcat: Bernardo Silva (53), Haaland (62, 70, 81), respectiv Stones (4 - autogol), Andersen (21)

Arsenal - Fulham 2-1

Au marcat: Odegaard (64), Gabriel (86), respectiv Mitrovic (56)

Duminică se joacă partidele Aston Villa - West Ham, Wolverhampton - Newcastle şi Nottingham Forest - Tottenham.

Arsenal este urmată de Manchester City, cu 10 puncte după patru jocuri, Brighton, 10 p (4 j), Tottenham, 7 p (3 j), Leeds, 7 p (3 j), Chelsea, 7 p (4 j) etc. Fulham cu 5 puncte, este pe locul 11.

Foto și video: Arsenal