Recordul stabilit de Erling Haaland după victoria lui Manchester City cu Arsenal. L-a depășit pe Mohamed Salah

Erling Haaland Arsenal Manchester City Mohamed Salah Premier League Anglia
Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 07:58
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 08:06

Manchester City s-a impus categoric în derby-ul cu Arsenal, scor 4-1 și s-a apropiat la două puncte de primul loc, cu două meciuri mai puțin disputate.

În partida din etapa a 33-a din Premier League, Erling Haaland a stabilit scorul final, bifând reușita cu numărul 33 din acest sezon, în competiția internă.

Atacantul norvegian și-a trecut lista pe numele marcatorilor în minutele de prelungire, după ce pe parcursul meciului i-a oferit două assisturi lui Kevin De Bruyne

În urma acestei reușite, Erling Haaland l-a depășit pe Mohamed Salah la numărul de goluri marcate într-un sezon de Premier League, în actualul format (cu 38 etape), în condițiile în care mai are de jucat șapte partide.

"Poțiunea magică" a lui Erling Haaland

Conform Marca, care citează The Sun, norvegianul își prepară anumite shake-uri după antrenament. Acestea conțin lapte de vacă, varza Kale și spanac.

Varza Kale este bogată în antioxidanți și vitamina C. Specialiștii descriu varza Kale ca fiind un aliment foarte bogat în substanțe nutritive. Spanacul poate combate oboseala și poate îmbunătăți calitatea sângelui. De asemenea, este bogat în vitamina A, vitamina B, vitamina C și vitamina K.

Atacantul mănâncă zilnic șase mese, care în total trebuie să însumeze 6.000 de kilocalorii. Pe lista produselor interzise se află alimentele congelate și băuturile cu zahăr. De asemenea, bucătarii săi nu folosesc sare și ulei.