VIDEO Arsenal, din nou lider în Premier League după derby-ul cu Liverpool! ”Cormoranii”, dezastru în campionat

Arsenal Bukayo Saka gabriel martinelli Liverpool Mikel Arteta Anglia
Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 08:29
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 08:49

”Tunarii” au un punct avans față de campioana en-titre Manchester City, în timp ce Liverpool ocupă doar locul 10.

Arsenal a învins-o pe Liverpool, scor 3-2, duminică, pe stadionul Emirates, în etapa a 10-a a campionatului de fotbal al Angliei, şi a revenit în fotoliul de lider.

Bukayo Saka, eroul lui Arsenal

Echipa antrenată de Mikel Arteta a deschis scorul după numai 58 de secunde, prin Gabriel Martinelli, şi a mai punctat de două ori prin Bukayo Saka, în minutele 45+5 şi 76, ultimul gol din penalty.

Darwin Nunez (34) şi Roberto Firmino (53) au înscris pentru formaţia lui Jurgen Klopp.

Liverpool este abia pe locul 10 în Premier League

Arsenal a ajuns la opt succese consecutive pe teren propriu, în timp ce Liverpool are o serie de patru meciuri fără victorie în deplasare în actuala ediţie din Premier League.

Liverpool este doar pe poziţia a 10-a a clasamentului, la 14 puncte de adversara sa de duminică, având un meci mai puţin disputat.

Victorie pentru West Ham, adversara lui FCSB din Conference

Tot duminică, West Ham United, una din adversarele lui FCSB în Grupa B din Europa Conference League, a legat în premieră două victorii în actuala ediţie de campionat, impunându-se cu 3-1 acasă în faţa altei echipe londoneze, Fulham.

Fulham a înscris prima, prin Andreas Pereira, în minutul 5. West Ham a punctat prin Jarrod Bowen (29, din penalty), Gianluca Scamacca (62) şi Michail Antonio (90+1).

Arsenal, lider în Premier League cu 24 de puncte după nouă jocuri, este urmată de campioana en-titre Manchester City - 23 p (9 j), Tottenham - 20 p (9 j) și Chelsea - 16 p (8 j).