VIDEO „Ăsta nu e tenis, e joc video!” Cele mai spectaculoase puncte ale finalei US Open 2022, Alcaraz - Ruud

Carlos Alcaraz campion US Open 2022 Carlos Alcaraz Casper Ruud finala US Open Carlos Alcaraz show US Open Finala US Open 2022 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2022, 15:33
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2022, 15:46

Viteza de joc a finalei masculine de la US Open a șocat mare parte din lumea tenisului, inclusiv jucători aflați în activitate.

Jucătoarea de tenis Naomi Broady a fost realmente șocată de intensitatea jocului aplicat de Carlos Alcaraz și Casper Ruud în ultimul act al Openului American, ediția 2022.

Comentând partida pentru canalul de radio BBC, sportiva britanică a spus, la doar câteva minute după startul meciului: „Nu arată a tenis real, ce joacă acești doi jucători. Pare că e un joc video cu tenis,” au fost cuvintele fostului număr 56 WTA.

Carlos Alcaraz, omul punctelor imposibile în ediția 2022 a Openului American

Spaniolul Carlos Alcaraz (19 ani, 1 ATP) s-a impus în majoritatea schimburilor care au depășit zece mingi lovite, însă viteza raliurilor disputate cu norvegianul Casper Ruud (23 de ani, 2 ATP) a fost amețitoare, demonstrând că tenisul nu doar că a intrat într-o eră nouă, dar și că evoluează din punctul de vedere al abilităților fizice ale jucătorilor.

Alcaraz a câștigat prima finală de Grand Slam a carierei, în timp ce Ruud va mai trebui să aștepte pentru primul său trofeu de mare șlem, în ciuda celor două finale jucate în acest an, la Roland Garros și US Open.

Urmărește și punctele senzaționale câștigate de Carlos Alcaraz în faza sferturilor de finală ale Openului American >> „Copilul ăsta e de pe altă Planetă!” Lovitura imposibilă cu care Carlos Alcaraz l-a depășit pe Jannik Sinner, dintr-o poziție improbabilă

Urmărește și reușitele fantastice ale spaniolului din semifinala cu Frances Tiafoe >> Implacabil! Carlos Alcaraz poate să facă orice pe terenul de tenis: „punctele imposibile” câștigate în semifinala cu Tiafoe