VIDEO Viitorul tenisului arată senzațional! Alcaraz și Sinner au jucat 5 ore și 15 minute la New York: elevul lui Darren Cahill, învins

Carlos Alcaraz Jannik Sinner US Open 2022 Alcaraz Sinner meci maraton Carlos Alcaraz US Open 2022 Jannik Sinner US Open 2022 Turneul de la US Open Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 08 Septembrie 2022, 10:05
Data actualizarii: Joi 08 Septembrie 2022, 11:57

Jannik Sinner a sfârșit învins de Carlos Alcaraz în meciul anului, încheiat în cinci seturi, deși a avut o minge de meci în setul al patrulea al meciului încheiat cel mai târziu în istoria Openului American.

Carlos Alcaraz (19 ani, 4 ATP) l-a învins pe Jannik Sinner, scor 6-3, 6-7(7), 6-7(0), 7-5, 6-3 în sferturile US Open 2022, la capătul celei mai pasionante partide jucate în sezonul 2022 al tenisului mondial.

Reprezentanții de cinste ai noii generații în tenisul masculin au stabilit un record, încheind cea mai târzie partidă jucată vreodată în Openul American la ora 02:50, fus orar newyorkez.

Alcaraz - Sinner, meci uriaș de 5 ore și 15 minute: elevul lui Darren Cahill a ratat minge de meci în setul 4

Jannik Sinner și Carlos Alcaraz au pus în scenă, tocmai pe cea mai mare arenă de tenis din lume, un rollercoaster emoțional. Dacă Alcaraz a ratat cinci mingi de set în manșa secundă și a fost întors de la 6-5 cu serviciu în setul trei, Sinner a beneficiat de o minge de meci în setul patru și a risipit avantajul break-ului, în setul decisiv.

119 lovituri direct câștigătoare și 101 erori neforțate au însumat Carlos Alcaraz și Jannik Sinner pe durata celor cinci ore și cincisprezece minute de joc, într-un festival al tenisului care a copleșit fiecare spectator până la ultimul schimb de mingi.