VIDEO Alcaraz a rămas desculț după meciul de 5 ore și 15 minute: duelul cu Sinner s-a încheiat la cea mai târzie oră din istoria US Open

Carlos Alcaraz US Open 2022 Carlos Alcaraz fani US Open Carlos Alcaraz Jannik Sinner meci maraton Jannik Sinner US Open 2022 Tenis
Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 16:55
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 16:45

Carlos Alcaraz și-a donat încălțămintea cu care a jucat meciul de 5 ore și 15 minute cu Jannik Sinner celor mai înverșunați fani ai săi, aflați în tribunele Stadionului Arthur Ashe.

Noua minune confirmată a circuitului ATP este Carlos Alcaraz (19 ani, 4 ATP). Tenismenul spaniol a câștigat cea mai lungă luptă a tenisului în sezonul 2022, eliminându-l pe colegul de generație, Jannik Sinner (21 de ani, 13 ATP), la capătul a cinci ore și cincisprezece minute de joc, în sferturile US Open 2022.

Alcaraz s-a impus scor 6-3, 6-7(7), 6-7(0), 7-5, 6-3, nu înainte de a anula o minge de meci a italianului Sinner, în setul al patrulea.

Alcaraz, adorat la New York: tenismenul iberic le-a dăruit fanilor încălțămintea purtată în meciul-maraton cu Sinner

Reprezentanții de cinste ai noii generații în tenisul masculin au stabilit un record, încheind cea mai târzie partidă jucată vreodată în Openul American la ora 02:50, fus orar newyorkez.

La finalul celor 5 ore și 15 minute de joc, Carlos Alcaraz și-a donat încălțămintea de joc fanilor care au rămas până după ora 03:00 dimineața să savureze victoria entuziasmantă a acestuia și calificarea sa în prima semifinală de Grand Slam a carierei.

Carlos Alcaraz (4 ATP, 19 ani) a devenit cel mai tânăr semifinalist al Openului American, de la Pete Sampras, în 1990. În toate turneele de mare șlem, Alcaraz este cel mai tânăr semifinalist de la Rafael Nadal la Roland Garros 2005.