US OPEN | Serena Williams s-a calificat in sferturi! A invins-o pe jucatoarea care a produs surpriza anului si a eliminat-o pe Halep

Luni 03 Septembrie 2018, 07:45

Serena Williams s-a calificat in sferturile de finala la US Open 2018.

Pe Instagram Sport.ro ai cele mai tari imagini din sport!

Instaleaza aplicatia SPORT.RO pentru Android si iOS. Ai stirile momentului si livescore din toate campionatele!

Toata Romania vede Romania in direct la PRO TV! Sambata, 23 martie, 19:00, Suedia - Romania! Marti, 26 martie, 21:45, Romania - Feroe!

Serena Williams a invins-o in trei seturi pe cea care a produs cea mai mare surpriza de pe tabloul de simplu feminin eliminand-o pe Simona Halep, liderul mondial, chiar in turul inaugural la Flushing Meadows, Kaia Kanepi, locul 44 WTA.

Americanca s-a impus in optimi, scor 6-0, 4-6, 6-3, la capatul unui meci care a durat o ora si 39 de minute de joc. Serena a servit nu mai putin de 18 asi si a comis 4 duble greseli, in timp ce adversara sa a reusit doar 4 asi comitand 3 duble greseli. Jucatoarea in varsta de 36 de ani a avut 47 de lovituri castigatoare, in timp ce adversara sa a reusit numai 22.

Serena Williams a fost jucatoarea mai puternica si a dictat cursul jocului in majoritatea game-urilor, insa chiar si asa, Kanepi a reusit sa-i “fure” americancei un set, primul pe care Serena il pierde la aceasta editie a US Open.

In sferturile de finala, sora mai mica din familia Williams o va intalni pe Karolina Pliskova, locul 8 WTA. Cehoaica a trecut in optimile de finala de australianca Ashleigh Barty, scor 6-4, 6-4, dupa o ora si 26 de minute de joc.

Reacţia Parchetului la acuzaţiile că a ”cenzurat” comunicate ale Secţiei de investigare a magistraţilor în cazul Kovesi