US OPEN 2018 | Sorana Cirstea, invinsa dupa un meci de aproape 2 ore de Maria Sharapova! Sorana a ratat o sansa uriasa in setul doi

Sorana Cirstea Maria Sharapova US Open Tenis Sorana Cirstea, invinsa dupa un meci de aproape 2 ore de Maria Sharapova! Sorana a ratat o sansa uriasa in setul doi
Data publicarii: Vineri 31 August 2018, 08:01
Data actualizarii: Vineri 31 August 2018, 08:08

Romania a ramas fara vreo reprezentanta la ultimul Grand Slam al anului.

Sorana Cirstea a fost invinsa de rusoaica Maria Sharapova, cap de serie numarul 22, cu 6-2, 7-5, joi, la arenele Flushing Meadows din New York, in runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Slem al anului.

Romanca (28 ani, 51 WTA) s-a inclinat dupa o ora si 50 de minute in fata unei foste castigatoare a competitiei (2006).

Sharapova (31 ani, 22 WTA) a controlat primul set, castigat clar, cu 6-2. Cirstea a jucat mai bine in actul secund, in care a condus cu 2-0, 3-1 si 4-2, a fost egalata, 4-4, dar a reusit un nou break, la zero, si a servit pentru set la 5-4. Rusoaica a reusit sa castige contra serviciului, iar apoi a transat setul in favoarea sa, cu 7-5.

Sorana Cirstea a avut un as, a comis 4 duble greseli si 32 de erori nefortate, adunand 22 de mingi direct castigatoare. Sharapova a reusit 5 asi, a comis 10 duble greseli, a avut 26 de mingi castigatoare si a facut 33 de erori neprovocate.

Sharapova castigase si prima sa confruntare cu Cirstea, in 2012, in turul al doilea la Beijing, cu 6-2, 6-2.

Sorana Cirstea va primi pentru participare un cec de 93.000 dolari si 70 de puncte WTA.

Urmatoarea adversara a rusoaicei va fi letona Jelena Ostapenko, a zecea favorita.