US OPEN 2018 | Eliminari socante in a treia zi de competitie! Doua favorite au parasit competitia

us open 2018 Eliminare US Open Garbine Muguruza Julia Georges US Open Tenis US OPEN 2018 | Eliminari socante in a treia zi de competitie! Doua favorite au parasit competitia
Data publicarii: Joi 30 August 2018, 11:40
Data actualizarii: Joi 30 August 2018, 11:44

Ziua a treia de concurs la US Open 2018 a adus doua surprize uriase pe tabloul feminin de simplu.

Garbine Muguruza, favorita 12, si Julia Goerges, favorita 9, se numara printre capii de serie eliminati, miercuri, la US Open. Iberica a fost invinsa de numarul 202 WTA, Karolina Muchova din Cehia, scor 3-6, 6-4, 6-4, la capatul unui meci care a durat doua ore si 28 de minute de joc.

Muguruza a jucat incredibil de slab, iar adversara sa a profitat de fiecare sansa avuta pentru a-si procura o multime de sanse. Cehoaica a comis 39 de greseli nefortate, insa a avut si 41 de lovituri castigatoare. Pentru Muchova urmeaza un alt meci tare, contra lui Ashleigh Barty, in turul trei.

De asemenea, si favorita numarul 9, Julia Goerges, a parasit prematur competitia de la Flushing Meadows. Nemtoaica a fost invinsa de Ekaterina Makarova, scor 7-6 (10), 6-3, dupa o ora si 39 de minute de joc. Makarova o sa joace in continuare la New York impotriva letonei Anastasija Sevastova.

Alte favorite eliminate miercuri sunt Daria Gavrilova (Australia) si Maria Sakkari (Grecia). Gavrilova, cap de serie 25, a fost invinsa de Victoria Azarenka, scor 6-1, 6-2, iar Sakkari, favorita 32, a fost eliminata de americanca Sofia Kenin, scor 4-6, 6-1, 6-4.