De la Australian Open, în depresie: prin ce trece fosta campioană de Grand Slam, Garbine Muguruza

Garbine Muguruza Australian Open 2023 Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 17 Ianuarie 2023, 20:48
Data actualizarii: Marti 17 Ianuarie 2023, 20:48

Garbine Muguruza a condus-o pe Elise Mertens cu 6-3, 6-5, în primul tur al Openului Australiei, dar a sfârșit învinsă în trei seturi.

Garbine Muguruza (29 de ani, 73 WTA) a suferit o înfrângere dramatică în runda inaugurală a Openului Australian, ediția 2023. După eșecul usturător cu Bianca Andreescu, la Adelaide, unde a condus cu 6-0, 5-2 și 30-0, Muguruza a semnat o nouă partidă pierdută inexplicabil.

Finalistă la Melbourne în 2020, turneu în care o învingea pe Simona Halep, în faza semifinalelor, spanioloaica a pierdut partida cu Elise Mertens, deși a servit pentru calificare la scorul de 6-3, 6-5.

Elise Mertens (27 de ani, 32 WTA) s-a impus în trei seturi, 3-6, 7-6 (3), 6-1, după 2 ore și 31 de minute de joc.

Garbine Muguruza iese din top 80 WTA: nu a mai câștigat trei meciuri la rând din 2021

48 de erori neforțate a comis Garbine Muguruza, în meciul cu Elise Mertens, dintre care 20, în setul decisiv.

Strict din punct de vedere sportiv, Garbine Muguruza se află într-o depresie. Iată o serie a contraperformanțelor prin care a trecut jucătoarea iberică în ultimii ani.

• Dubla campioană de Grand Slam va coborî, după încheierea Openului Australian, în afara top 80 WTA.
  • Eșecul cu Elise Mertens o coboară, în ierarhia WTA LIVE, 8 locuri pe Garbine Muguruza, până pe poziția 81.
  • Garbine Muguruza nu a mai câștigat un meci oficial din 21 septembrie 2022. De atunci, spanioloaica a pierdut cinci partide la rând.
  • Muguruza a legat doar de două ori două succese la rând, în sezonul 2022: la Doha, unde a atins faza sferturilor și la US Open, unde s-a calificat până în turul al treilea.
  • În plus, Australian Open 2023 este al nouălea turneu de mare șlem consecutiv în care Garbine Muguruza - două titluri și două finale în palmares - nu trece de optimile de finală.
  • De la finala Australian Open 2020, Garbine Muguruza a adunat unsprezece participări în turneele de mare șlem, dintre care nouă s-au încheiat în prima săptămână de turneu.