HALEP CASTIGA SUPER-DUELUL 100% ROMANESC de la Roland Garros, 6-3, 6-4 vs. Irina Begu | Simona Halep se califica in turul 3, unde va avea sansa revansei cu Anisimova!

Simona Halep Irina Begu Roland Garros 2020 Tenis Simona Halep Irina Begu Roland Garros tur 2
Data publicarii: Miercuri 30 Septembrie 2020, 17:41
Data actualizarii: Miercuri 30 Septembrie 2020, 19:53

Simona Halep se va duela in turul al treilea cu Amanda Anisimova (29 WTA).

Simona Halep - Irina Begu 6-3, 6-4

Simona Halep s-a calificat in al treilea tur la Roland Garros, la capatul unui duel echilibrat cu Irina Begu, incheiat dupa o ora si 23 de minute de joc. Halep a avut un procentaj solid pe prima serva, 80%, cu 14 procente mai ridicat decat cel al oponentei sale.

Simona s-a declarat nemultumita de numarul punctelor castigate la retur, 22/45, dar a reusit sa tina aproape de Irina la capitolul lovituri direct castigatoare (15, fata de 22, semnate de Begu), facand diferenta, ca de obicei, prin numarul scazut de erori nefortate (14, respectiv 29).

Gratie victoriei obtinute in defavoarea Irinei Begu, Simona Halep a ajuns la cea de-a 16-a victorie bifata consecutiv in circuitul WTA; este cel mai lung sir fara infrangere din intreaga cariera a numarului 2 WTA actual.

Setul 2:

6-4: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Favorita numarul 1 la castigarea Roland Garros 2020 fructifica prima minge de meci si se califica in turul al treilea, unde o va intalni pe pustoaica Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA).

5-4: BREAK SIMONA! Halep obtine break-ul care s-ar putea dovedi cel mai important al intregii partide. Va servi dupa pauza pentru calificarea in turul 3.

4-4: Halep devine tot mai sigura in game-urile jucate pe propria serva, face hold la zero.

3-4: Irina Begu preia din nou conducerea, la finalul unui game incarcat cu raliuri lungi.

3-3: Simona egaleaza dupa un game castigat la 15.

2-3: Begu isi tine serviciul in ciuda a trei puncte pierdute si conduce pentru prima oara in acest meci.

2-2: Irina Begu creste ofensivitatea jocului si face rebreak la 15.

2-1: Simona Halep are set si break avans; punct straniu jucat in acest game, in care atat Simona, cat si Irina au trimis mai multe lovituri boltite la rand, o priveliste atipica pentru un turneu de mare slem.

1-1: Game la 15 bifat de Halep.

0-1: Begu isi tine serviciul la 30.

Setul 1:

6-3: Simona Halep face hold la 15 si isi adjudeca primul set dupa 38 de minute. 35-22, totalul punctelor castigate in mansa intai a jocului.

5-3: Halep preseaza atunci cand avea mai mare nevoie de un game si va servi pentru castigarea setului intai.

4-3: Begu reuseste primul break al meciului. Buna, initiativa preluata de Irina in ultimele 10 puncte ale meciului. Intensitatea sporita a meciului o face pe Simona Halep sa renunte la bluza de joc, spre amuzamentul fanilor sai de pe Twitter.

4-2: Game apropiat in prelungiri de Irina Begu, dupa un as reusit la T.

4-1: Halep face 3/3 pe propriul serviciu; game castigat la 15, 4-1 pentru Simona dupa 19 minute de joc. 21-10, raportul punctelor castigate in primele 5 game-uri ale duelului.

3-1: Irina Begu nu dezamageste si intra in meci; un game adjudecat in prelungiri, in ciuda unor mingi de break procurate de Halep.

3-0: Start foarte solid pentru Simona, care se distanteaza dupa un as la trei game-uri diferenta. Irina Begu nu a reusit sa castige niciun punct in cele doua game-uri in care s-a aflat la retur.

2-0: Principala favorita la castigarea turneului face break la 30.

1-0: Simona Halep face hold la zero in debutul partidei, folosindu-se de cateva erori nefortate ale Irinei Begu.

Simona Halep va incepe meciul la serviciu.

Roland Garros 2020 va consemna primul duel direct intre Simona Halep si Irina Begu pe tabloul principal al unui turneu de mare slem, desi cele doua jucatoare au bifat numeroase prezente in Grand Slam-uri in anii anteriori.

Partida dintre Halep si Begu este a treia programata pe terenul Suzanne Lenglen. In turul 3, castigatoarea se va duela cu Amanda Anisimova, jucatoarea care a eliminat-o pe Simona Halep in sferturile Roland Garros 2019.

Castigatoarea meciului va incasa 126,000 de euro pentru accederea in turul 3.

2020, Praga: 7-6 (2), 6-3.

Palmaresul meciurilor directe o indica favorita clara pe Simona Halep, care o conduce cu 7-0 pe Irina Begu si cu 14-1 la scorul seturilor. La pariuri, Simona are o cota infima, de 1.07 pentru calificarea in turul 3.

Pentru a accede in turul secund, Irina Begu a trecut de Jil Teichmann (54 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-3, iar Simona Halep a eliminat-o pe Sara Sorribes Tormo (70 WTA), scor 6-4, 6-0.

Invingatoarea meciului dintre Simona Halep si Irina Begu va juca in al treilea tur impotriva castigatoarei partidei dintre Bernarda Pera si Amanda Anisimova, ultima fiind jucatoarea care a eliminat-o pe Simona Halep in sferturile RG 2019.