Sorana Cirstea, eliminata in optimile Roland Garros! Sorana Cirstea - Tamara Zidansek 6-7, 1-6. Cirstea va reveni in top 50 WTA: cati bani va incasa pentru cele trei victorii de la Paris

Sorana Cirstea Sorana Cirstea optimi Roland Garors Sorana Cirstea Tamara Zidansek live Tenis Sorana Cirstea, eliminata in optimile Roland Garros! Sorana Cirstea - Tamara Zidansek 6-7, 1-6. Cirstea va reveni in top 50 WTA: cati bani va incasa pentru cele trei victorii de la Paris
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 06 Iunie 2021, 11:40
Data actualizarii: Duminica 06 Iunie 2021, 13:52

Sorana Cirstea (31 de ani, 54 WTA) a fost invinsa in minimum de seturi de Tamara Zidansek (23 de ani, 85 WTA), scor 7-6, 6-1.

Sorana Cirstea - Tamara Zidansek 6-7, 1-6

Sorana Cirstea a ratat sansa celei de-a doua calificari a carierei in faza sferturilor de finala ale turneului de la Roland Garros. Dupa o serie de doua break-uri in debutul meciului, jucatoarea din Romania a condus ostilitatile in primul set, trecand constant in avantaj, gratie serviciului.

• Sorana Cirstea, sigura pe ea inaintea meciului din optimi la RG: E simplu: daca joc pe mana mea, tactica nu mai conteaza chiar atat de mult! Profilul adversarei si cand va juca impotriva Tamarei Zidansek

Cirstea a beneficiat de minge de set la 6-5, dar Tamara Zidansek a riscat corect si a anulat-o. Spre deosebire de slovena, riscurile asumate de Sorana in momentele critice au ramas nerasplatite si s-au soldat cu erori nefortate, in loc de winnerele cautate de Sorana Cirstea.

Istoria setului secund a fost neagra pentru Sorana Cirstea, care nu a mai putut opri increderea Tamarei Zidansek, urcata la cote inalte de salvarea mingii de set si de tiebreak-ul castigat in primul set. Slovena si-a ridicat semnificativ nivelul de joc si a inceput sa rareasca numarul inadvertentelor, in vreme ce Sorana Cirstea a scazut numarul de lovituri direct castigatoare care au tinut-o la distanta pe Tamara in prima ora de joc. Serviciul Soranei Cirstea a fost de nerecunoscut in setul doi, in care Zidansek a reusit doua break-uri.

Tamara Zidansek va juca in sferturile de finala contra jucatoarei mai bune din meciul Marketa Vondrousova (21 WTA) vs. Paula Badosa (35 WTA). Pentru prezenta intre ultimele 16 jucatoare ale competitiei, Sorana Cirstea va incasa un cec in valoare de 170,000 de euro si 180 de puncte WTA. In clasamentul LIVE, Cirstea a urcat 9 pozitii, pana pe locul 45, consemnandu-se revenirea romancei in top 50-ul mondial.

Statisticile finale ale meciului: total puncte castigate 61-73, erori nefortate 28-20, lovituri direct castigatoare 20-20, asi 1-1, duble greseli 2-3, procentajul primului serviciu in teren 53-68, procentajul punctelor castigate pe prima serva 64-67, procentajul punctelor castigate la retur 36-40.

Setul 2:

1-6: Din nefericire, Sorana Cirstea e eliminata in optimile turneului de la Roland Garros, dupa o cadere brusca in joc aratata in setul 2. La numai 23 de ani, Tamara Zidansek bifeaza prima calificare in sferturile unui turneu de mare slem.

1-5: Sorana Cirstea trece pentru prima oara pe tabela in acest set, castigand game-ul la 30.

0-5: Tamara Zidansek isi tine serviciul, pierzand un singur punct in acest game. De reamintit ca, la a treia participare, aceasta editie e prima a carierei sale in care Zidansek a reusit sa depaseasca turul inaugural la Roland Garros.

0-4: Sorana Cirstea comite doua duble greseli, urmata de un forehand scapat mult in afara terenului, iar Tamara Zidansek obtine avantaj de dublu break in setul doi. Impresionanta calitatea jocului aratat de slovena, incepand cu scorul de 6-5, favorabil Soranei in primul set, dar mai ales increderea sportivei cu sapte ani mai tanara decat Cirstea.

0-3: Game la 15 apropiat de sportiva din Slovenia, care a luat un avantaj considerabil in setul al doilea. Un hold al Soranei Cirstea in game-ul urmator poate calma forma impecabila afisata in ultimele minute de Zidansek.

0-2: Break reusit de Tamara Zidansek, la a doua sansa de break procurata in acest game.

0-1: Ce ocazie ratata de Sorana! Zidansek salveaza trei mingi de break ale romancei si isi continua seria game-urilor solide pe propria serva si in startul setului secund.

Setul 1:

Statisticile primului set: total puncte castigate 43-42, erori nefortate 19-13, lovituri direct castigatoare 14-6, asi 0-0, duble greseli 0-1, procentajul primului serviciu in teren 50-69, procentajul punctelor castigate pe prima serva 71-57, procentajul punctelor castigate la retur 37-29.

6-7: O lupta de 54 de minute se incheie cu victoria slovenei Tamara Zidansek in primul set, finalizat cu un tiebreak jucat cu mai multa luciditate si varietate tactica de Zidansek. Sorana Cirstea a salvat curajos prima minge de set procurata de numarul 85 WTA, dar a gresit nefortat in punctele importante, cautand constant loviturile direct castigatoare.

6-6: Patru mingi de game ratate si o minge de set procurata de Sorana Cirstea nu depasesc puterile Tamarei Zidansek de a gestiona emotiile inerente finalului de set. De neseparat cele doua jucatoare, dupa 44 de minute de joc.

6-5: Un-doi facut de Sorana Cirstea pentru a completa al treilea hold al setului in care nu a pierdut nici macar un schimb de mingi. Doar un game o mai desparte pe sportiva din tara noastra de a avea primul set in cont.

5-5: Game alb castigat de Tamara Zidansek, intr-un prim moment crucial al setului. Fascinant, duelul psihologic al celor doua jucatoare, momentan in mod egal increzatoare in jocul lor si in sansa de a se califica in sferturi.

5-4: Sorana Cirstea conduce cu 5-4 dupa 31 de minute de joc. Un hold la 30 o duce pe romanca la doar un game de adjudecarea setului intai.

4-4: Game la 30 obtinut de Zidansek. Ambele jucatoare au servit constant dupa primele doua game-uri ale setului.

4-3: Vestea buna e ca Sorana Cirstea cedeaza din ce in ce mai greu punctele jucate pe propriul serviciu. Al doilea game alb bifat de romanca pe propria serva. Pana in acest punct al partidei, Sorana a castigat 7 din cele 9 puncte jucate cu prima serva (78%), dar romanca are nevoie sa-si creasca procentajul primei serve in teren (doar 47%, 9/19).

3-3: Tamara Zidansek face game in prelungiri, dar nu fara emotii, cauzate de o Sorana Cirstea care a returnat suficient de agresiv. Romanca intampina deocamdata probleme in a citi serviciul variat al slovenei.

3-2: Un nou game pe propria serva castigat cu relativa lejeritate de sportiva din Romania. Forehandul impresioneaza in continuare: Sorana Cirstea a acumulat deja 4 lovituri direct castigatoare.

2-2: Doua break-uri, urmate de doua hold-uri in debutul meciului. Zidansek cedeaza un singur punct in acest game.

2-1: Forehandul in lung de linie functioneaza perfect pentru Sorana Cirstea, care isi tine serviciul fara sa piarda punct si preia pentru prima oara conducerea in primul set.

1-1: Sorana Cirstea recupereaza break-ul, fructificand a doua oportunitate de game pe serviciul Tamarei Zidansek.

0-1: Tamara Zidansek profita de prima minge de break procurata in acest meci. Din dorinta de a fi agresiva, Sorana Cirstea a comis o eroare nefortata, trimitand in fileu o dreapta inversa la scorul de 30-40.

Sorana Cirstea incepe meciul la serviciu.

La 31 de ani, Sorana Cirstea nu se lasa afectata de varsta, pe care o considera doar un numar pe hartie: "Nu numar anii pe pasaport. Ma simt mult mai tanara. Din punct de vedere fizic, mental, am 20 de ani si un pic. Nu ma gandesc prea mult la varsta, e un numar si nu are vreo relevanta. Ma gandesc mai mult la cum ma simt si sa ma bucur de viata," a declarat jucatoarea din Romania, calificata pentru a doua oara in optimi la Roland Garros.

In faza optimilor, adversara sa va fi Tamara Zidansek, numar 85 WTA, care a trecut in primele trei tururi de Bianca Andreescu, Madison Brengle si Katerina Siniakova. Zidansek a jucat 3 ore si 20 de minute in primul tur, invingand-o pe Andreescu, scor 6-7, 7-6, 9-7 si a mai bifat o revenire senzationala in turul al treilea, revenind dupa 0-6 in primul set cu Siniakova, pe care a intors-o, scor 7-6, 6-2 in urmatoarele manse.

Despre urmatoarea sa oponenta de la Paris, Sorana Cirstea a fost sincera si a rezumat presiunea urmatorului meci la propriul joc. Cirstea crede ca, atat timp cat isi va face jocul, tactica din cursul meciului are o pondere mai mica in a hotari rezultatul final.

"Din pacate nu o cunosc atat de bine, sper sa nu gresesc, dar nu cred ca am jucat vreodata cu ea. Uneori memoria mai imi da erori, insa antrenorul meu o va studia, va face tactica si imi va spune ce am de facut. Cred ca la mine lucrurile sunt simple: cand lovesc, sunt agresiva, joc pe mana mea si sunt curajoasa, tactica nu conteaza chiar atat de mult, insa ma astept la un meci greu. E absolut normal sa fii in forma daca te-ai calificat in turul 4, deci oricine era adversara ma asteptam la un meci greu. Voi incerca sa-l abordez cu aceeasi mentalitate si aceeasi atitudine," a prefatat Sorana Cirstea meciul din optimi cu Tamara Zidansek (85 WTA), intr-un interviu acordat Eurosport

Dincolo de calificarea in sferturile Roland Garros, miza partidei consta intr-un cec in valoare de 255,000 de euro si in cresterea punctajului WTA cu 360 de unitati.

Profilul adversarei Soranei Cirstea din optimile Roland Garros

Tamara Zidansek (23 de ani, 85 WTA) din Slovenia este o jucatoare dreptace cu o inaltime de 1,68 metri care trece prin cea mai buna forma a scurtei sale cariere de pana in prezent. Zidansek a devenit jucatoare profesionista in 2015, noua ani mai tarziu decat Sorana Cirstea, care este cu 8 ani mai in varsta.

Sportiva slovena se afla la a treia participare la Roland Garros, dar 2021 e prima editie la care a reusit sa treaca de primul tur al tabloului principal. Sportiva slovena nu doar ca a reusit aceasta performanta, dar a legat trei victorii in fata numerelor 7, 84 si 68 WTA: Bianca Andreescu, Madison Brengle si Katerina Siniakova.

In primele trei meciuri la Paris, Zidansek a stat 6 ore si jumatate pe teren, dintre care 3 ore si 20 de minute doar in partida din turul inaugural, la sfarsitul careia a eliminat-o pe a saptea jucatoare a lumii, Bianca Andreescu.

Tamara Zidansek loveste reverul cu doua maini si are o viteza notabila de deplasare in teren. Calitatile defensive ale Tamarei sunt de luat in considerare in vederea acestui match-up cu Sorana Cirstea, careia ii place sa preia initiativa devreme in puncte si sa dicteze ritmul schimburilor de mingi.

Adversara Soranei din optimi nu a cucerit deocamdata niciun titlu WTA in proba de simplu, dar are doua finale jucate: la Bogota in acest an si la Nurnberg, in 2019.