Ana Bogdan a pierdut meciul turneului la Roland Garros cu Paula Badosa, 6-2, 6-7, 4-6 dupa 2 ore si 50 de minute de joc! Bogdan a ratat minge de meci in setul 2

Ana Bogdan Paula Badosa live Ana Bogdan Roland Garros Roland Garros 2021 Tenis LIVE ACUM | Ana Bogdan - Paula Badosa 6-2, 1-1 pentru un loc in optimi la Roland Garros. Revenire impecabila: Bogdan intoarce de la 0-2 si castiga sase game-uri consecutiv!
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 04 Iunie 2021, 19:03
Data actualizarii: Sambata 05 Iunie 2021, 10:33

Ana Bogdan a ratat o sansa rarisima de a ajunge pentru prima oara in optimile unui turneu de mare slem.

Ana Bogdan vs. Paula Badosa 6-2, 6-7, 4-6

Ana Bogdan a castigat cu 5 puncte mai mult decat Paula Badosa (121-116), dar nu a reusit sa o depaseasca pe jucatoarea din Spania in turul 3 la Roland Garros, dupa doua ore si 50 de minute de joc de o intensitate incredibila.

• LIVE ACUM | Ana Bogdan - Paula Badosa 0-0: Bogdan lupta sa ajunga alaturi de Cirstea in optimile Roland Garros!

Bogdan a bifat o revenire uimitoare in primul set, castigand sase game-uri consecutiv de la 0-2, dupa care a luptat admirabil in setul 2, insa a ratat o minge de meci la scorul de 6-5. Badosa a jucat cu mare curaj in momentele critice ale partidei, luand initiativa si atacand-o pe Ana Bogdan, care s-a aparat extraordinar, dar a avut de suferit pe plan fizic, incepand cu finalul setului secund.

Pentru aceasta prezenta in turul 3, Ana Bogdan va incasa un cec in valoare de 113,000 de euro si 90 de puncte in clasamentul WTA. In ierarhia LIVE, Bogdan a urcat 14 pozitii pana pe locul 88 si are certitudinea de a reintra in top 100 WTA incepand de luni, 7 iunie.

Paula Badosa va juca in optimi cu Marketa Vondrousova (21 WTA).

Statisticile finale ale meciului: total puncte castigate 121-116, asi 3-0, duble greseli 5-5, procentajul primului serviciu in teren 69-73, procentajul punctelor castigate pe prima serva 57-56, procentajul punctelor castigate la retur 48-46, lovituri direct castigatoare 37-36, erori nefortate 49-59.

Prima reactie a Anei Bogdan dupa meciul cu Paula Badosa

”A fost un meci foarte frumos si nu ar trebui sa fiu atat de trista, pentru ca am luptat pentru fiecare punct in parte si mi-am dorit extrem de mult sa castig. Dar realitatea este ca si ea are meritele ei pentru ca a luptat la fel de mult si a jucat foarte bine”,
a declarat Ana Bogdan pentru Eurosport.

”O sa plec de aici cu amintiri frumoase si cu ganduri pozitive pentru ceea ce va urma. Eu cred ca nivelul de tenis pe care l-am avut amandoua in acest meci a fost foarte ridicat si atunci chiar ar trebui sa ma gandesc la ceea ce va urma, la tot ceea ce mai am de muncit si la antrenamentele pe care trebuie sa le fac. Voi merge mai departe cu energie multa”, a adaugat sportiva din Sinaia.

Setul 3:

4-6: Din nefericire, dupa 3 ore fara 10 minute de joc, Ana Bogdan se vede invinsa de Paula Badosa, la capatul unei partide pasionante, in care ambele jucatoare au aratat cel mai bun tenis de care sunt capabile.

4-5: Oh, nu! Ana Bogdan rateaza trei mingi de break, dupa care Paula Badosa intoarce scorul si isi apropie game-ul. Bogdan are nevoie de hold pentru a ramane in turneu.

4-4: Game rollercoaster din punct de vedere emotional, din care Badosa iese castigatoare. Cu deficitul de break anulat, Paula Badosa incepe cu incredere ceea ce ar putea fi ultima serie de game-uri a meciului.

4-3: Dupa doua ore si jumatate de joc, Bogdan si Badosa sunt despartite de un singur game. Jucatoarea din Romania are prima sansa la castigarea acestui set, dar depinde foarte mult de calitatea serviciilor din game-urile urmatoare.

4-2: Bogdan lanseaza backhand-uri colosale, care forteaza erori nefortate din partea Paulei Badosa. Hold la 30 pentru romanca, care se distanteaza potential decisiv in setul trei.

3-2: Ana Bogdan face din nou break, de aceasta data fara sa piarda punct. Semne incurajatoare aratate de sportiva din Romania, care alearga din nou la un tempo multumitor, suficient pentru a-i face fata spanioloaicei.

2-2: Badosa anuleaza break-ul Anei Bogdan, iar setul decisiv se anunta la fel de echilibrat precum mansa precedenta.

2-1: Break, Bogdan! Avantaj care s-ar putea dovedi pretios, preluat de sportiva din Romania in startul setului final.

1-1: Game castigat in prelungiri de Ana Bogdan.

0-1: Paula Badosa isi tine serviciul la 30. Durata meciului a depasit deja borna de 2 ore de joc.

Setul 2:

6-7: Un tiebreak dramatic se incheie in favoarea Paulei Badosa, care a lovit cu o incredere impresionanta in momentele critice ale setului.

6-6: Paula Badosa anuleaza mingea de meci procurata de Ana Bogdan si trimite setul in tiebreak.

6-5: Ana Bogdan face game si e la un singur pas de cea mai buna performanta a carierei intr-un turneu de mare slem!

5-5: Break, Bogdan! Ana isi apropie un game care s-ar putea dovedi relevant in batalia psihologica a acestui final de set.

4-5: Game la 15 castigat de Ana Bogdan, care e obligata sa isi recupereze break-ul pentru a impinge setul in prelungiri.

3-5: Paula Badosa nu risipeste avantajul break-ului si se apropie la un game de adjudecarea setului doi. Momente bune de joc in continuare pentru Ana Bogdan; diferenta s-a facut in doar cateva schimburi in defavoarea sa.

3-4: Forta imprimata in loviturile ambelor jucatoare este iesita din comun. Intensitatea jocului le duce pe ambele combatante la epuizare, pe masura ce ne apropiem de finalul setului secund. Un dram de inspiratie in plus pentru spanioloaica ii confera avantajul break-ului, dar Ana Bogdan a aratat in nenumarate randuri ca stie cum sa obtina break pe serva Paulei Badosa.

3-3: Continua seria game-urilor-maraton; de data asta, castigatoare iese Badosa.

3-2: Un lob extraordinar executat de Ana Bogdan transeaza soarta game-ului in favoarea sa. Stiluri foarte similare de joc impartite de Bogdan si Badosa, care au crescut simultan nivelul de joc in ultimele game-uri.

2-2: Badosa tine aproape de Bogdan in debutul setului secund, reusind hold la 30.

2-1: Ana Bogdan prospera in game-urile lungi care o pun la mare incercare; jucatoarea din Romania a raspuns excelent sub conditii de presiune in acest meci pana acum.

1-1: Bogdan restabileste egalitatea dupa un game castigat in prelungiri.

0-1: La fel ca in primul set, Paula Badosa reuseste sa castige primul game jucat pe propria serva de catre Ana Bogdan.

Setul 1:

6-2: GAME & SET, ANA BOGDAN! Revenire impecabila din partea jucatoarei din Romania, dupa un start mai lent de joc; Bogdan a alternat excelent intre lovituri puternice, prin care a plimbt-o stanga-dreapta pe Badosa cu scurte mai putin caracteristice jocului sau.

5-2: Hold de mare valoare pentru Ana Bogdan, care se apropie la un pas de adjudecarea primului set.

4-2: Break obtinut cu mare spirit competitiv de Bogdan, care bifeaza al patrulea game la rand!

3-2: Al treilea game castigat consecutiv de jucatoarea din Sinaia, care a prestat un tenis exact in aceasta prima jumatate a primului set.

2-2: Ana Bogdan recupereaza break-ul cedat in primul game al meciului si va servi pentru a prelua pentru prima oara conducerea in aceasta partida.

1-2: Game castigat la zero de Ana Bogdan, care se misca bine in acest start rapid de joc.

0-2: Spanioloaica intareste break-ul adjudecat anterior si se distanteaza usor in inceputul primului set.

0-1: Badosa reuseste break-ul in primul game al meciului.

In tarziul serii de vineri, Ana Bogdan va incerca sa isi consolideze avantajul scorului meciurilor directe cu Paula Badosa (23 de ani, 35 WTA). Cele doua s-au mai intalnit in turneul de 25k de la Sao Paulo in 2016, cand romanca isi adjudeca victoria, scor 6-4, 6-3.

Paula Badosa, dreptace, inalta de 1,80 metri a venit la Paris din postura de campioana a turneului WTA 250 de la Belgrad si traverseaza cea mai buna perioada a carierei sale de pana acum, confirmata de calificarea in turul 3 fara set pierdut. Badosa le-a invins pe Lauren Davis (86 WTA), scor 6-2, 7-6, respectiv Danka Kovinic (62 WTA), scor 6-2, 6-0.

Curios, Ana Bogdan a jucat un singur meci pentru a accede in a treia runda competitionala. In prima zi a turneului, Bogdan a trimis-o acasa pe jucatoarea din Italia care a fost cosmarul Romaniei in barajul de Fed Cup - Elisabetta Cocciaretto, dupa un meci incheiat 6-1, 6-3 dupa doar 65 de minute de joc.

In turul 2, jucatoarea nascuta la Sinaia a beneficiat de retragerea din intrecere a japonezei Naomi Osaka, pe fondul tensiunilor create in jurul subiectului obligativitatii participarii la conferintele de presa.

O victorie pentru Ana Bogdan in acest meci ar insemna cel mai bun rezultat facut in cariera la un turneu de mare slem.