VIDEO Show în primul set al finalei Wimbledon: Djokovic și Alcaraz au ridicat în picioare spectatorii

finala Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz Novak Djokovic Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 16:40
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 17:02

Finala Wimbledon 2023 a început într-o manieră electrizantă, spre încântarea Terenului Central, ale cărui tribune au fost umplute.

Novak Djokovic (36 de ani) și Carlos Alcaraz (20 de ani) au jucat un schimb de mingi de 21 de lovituri, în al treilea game al finalei Wimbledon 2023.

Imediat după acest punct, tenismenul iberic a fost la un pas să reușească lovitura anului în tenis, ratând un lob-tweener de puțin.

Carlos Alcaraz a ratat de puțin ceea ce putea fi „Lovitura anului” în tenis

Spectacolul nu a fost sinonim cu un joc echilibrat, în primul set al finalei, Novak Djokovic reușind să conducă ostilitățile cu mult calm, în ciuda unei mingi de break pe care Carlos Alcaraz și-a procurat-o, în primul game al meciului.

Djokovic s-a impus în primul set al finalei Wimbledon 2023, scor 6-1, după doar 34 de minute de joc.