VIDEO Scene incredibile la Indian Wells. Azarenka a izbucnit în lacrimi în timp ce servea: cum a reacționat adversara e neașteptat

Victoria Azarenka WTA Indian Wells Tenis
Data publicarii: Marti 15 Martie 2022, 13:31
Data actualizarii: Marti 15 Martie 2022, 14:02

Viktoria Azarenka a izbucnit în lacrimi, inexplicabil, în plin meci, în turul trei de la WTA Indian Wells.

Jucătoarea de tenis din Belarus nu a putut relua jocul decât după câteva minute, în timpul partidei pierdute cu 3-6, 4-6 în faţa Elenei Rybakina în turul al treilea al turneului WTA de la Indian Wells, dotat cu premii totale de 8.584.055, informează AFP, citat de Agerpres.

La două zile după episodul Naomi Osaka, care a izbucnit în lacrimi după ce a fost insultată de o spectatoare, un alt episod lacrimogen s-a produs pe acelaşi teren central. Azarenka, dublă laureată a competiţiei (2012, 2016), a izbucnit în lacrimi după ce a comis o dublă greşeală la 2-2 în setul al doilea.

Cu mâinile la ochi şi cu capul plecat, Azarenka a dus la întreruperea meciului după ce arbitrul principal a coborât din scaunul său pentru a vedea ce se întâmplă.

"Aveţi nevoie de ajutor?", a întrebat-o arbitrul, în timp ce Azarenka a repetat de mai multe ori că este "dezolată".

Rybakina a cerut apoi arbitrului să i se explice ce se întâmplă. "Doar am verificat dacă ea este bine", a răspuns acesta. "De acord, dar este normal?", a replicat kazaha. "Nu, nu este normal. Este prima oară când se întâmplă acest lucru", a adăugat arbitrul.

Meciul s-a reluat şi fostul lider mondial l-a putut încheia, părăsind apoi în grabă terenul în timp ce saluta spectatorii, care au aplaudat-o.