Primul trofeu după 6 ani! Marius Copil a câștigat turneul ITF de la Portimao, dar România rămâne fără tenismen în top 200 ATP

Marius Copil Marius Copil Romania Tenis ITF Tenis
Data publicarii: Luni 14 Martie 2022, 10:10
Data actualizarii: Luni 14 Martie 2022, 10:14

În ciuda acestui succes, tenisul românesc masculin rămâne fără jucător în top 200 ATP.

Marius Copil (260 ATP) a câștigat al patrulea titlu ITF al carierei. Tenismenul arădean a confirmat statutul de principal favorit al competiției ITF de la Portimao, Portugalia și a ridicat primul trofeu în lumea tenisului, după 6 ani în care nu a câștigat nicio întrecere.

Grație acestui succes, Marius Copil va urca 4 locuri în clasamentul ATP, până pe locul 256, primind 25 de puncte ATP și un premiu financiar în valoare de $3600, notează GSP

Tenisul românesc masculin, în piuneze, potrivit clasamentului ATP

Marius Copil rămâne cel mai bine clasat tenismen din România, ocupând actualmente locul 260, dar țara noastră are acum doi tenismeni în top 300, după urcarea de 21 de locuri a tânărului de 20 de ani, Filip Jianu.

Nicholas David Ionel (19 ani) e al treilea tenismen al țării, în clasamentul mondial, ocupând poziția 398.

• 260. Marius Copil, 204 puncte ATP
  • 287. Filip Jianu, 171 puncte ATP
  • 398. Nicholas David Ionel, 100 puncte ATP
  • 525. Bogdan Apostol, 60 de puncte ATP
  • 560. Cezar Crețu, 53 de puncte ATP

În săptămâna încheiată, Marius Copil (31 de ani) a legat cinci victorii, învingându-i pe Fanselow, Neuchrist, Decamps, Brouwer și Vatutin. Cel mai bine clasat oponent a fost finalistul, Alexey Vatutin ocupând locul 316 în ierarhia ATP.

În finala turneului, Marius Copil s-a impus, scor 7-5, 6-2, dar notabil cu privire la parcursul jucătorului român în acest turneu e că a reușit trei victorii la rând în trei seturi, dovedind reziliență psihică.

Precedentul titlu cucerit de Marius Copil în circuitul ITF data din 2016, când s-a impus la Budapesta, după o finală câștigată în dauna belgianului Steve Darcis.