Jaqueline Cristian Tenis ITF Tenis Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 08:10
Data actualizarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 08:11

Jaqueline Cristian are de câștigat, chiar și după înfrângerea suferită în finala turneului ITF W100 de la Valencia.

Jaqueline Cristian (25 de ani) a pierdut finala turneului ITF W100 de la Valencia, disputată împotriva Viktoriyei Tomova, din Bulgaria, număr 79 mondial. Partida s-a încheiat scor 7-5, 6-3, după 100 de minute de joc.

În ciuda eșecului, bilanțul săptămânal este pozitiv pentru Jaqueline Cristian, deoarece sportiva din țara noastră urcă zece locuri în clasamentul WTA, până pe poziția 91, reușind să revină în top 100 WTA

Jaqueline Cristian a făcut un pas important în clasamentul WTA

În primele patru partide disputate în Spania, Jaqueline Cristian nu doar că și-a eliminat adversarele în minimum de seturi, dar nici nu a pierdut mai mult de trei game-uri în vreun set din cele opt jucate.

România continuă să aibă patru jucătoare în prima sută mondială ierarhică: pe Sorana Cîrstea (26 WTA), pe Ana Bogdan (66 WTA), pe Irina Begu (75 WTA) și pe Jaqueline Cristian (91 WTA).

„Cea mai scurtă tură de stadion din viața mea, ca timp” Experiența povestită de portdrapelul României la Londra, Horia Tecău