Performanța și averea! Sorana Cîrstea va câștiga o sumă uriașă la Indian Wells, indiferent de meciul cu Swiatek, din sferturi

Sorana Cirstea Tenis bani WTA Indian Wells Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 15 Martie 2023, 07:45
Data actualizarii: Miercuri 15 Martie 2023, 07:45

Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu financiar considerabil grație celor patru succese legate în California.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 83 WTA) a depășit toate așteptările în ediția 2023 a turneului de la Indian Wells și a ajuns în faza sferturilor de finală, în ciuda unui start modest de stagiune.

Jucătoarea din Târgoviște a reușit a șasea victorie a carierei în fața unei adversare din top 5 WTA, eliminând-o pe Caroline Garcia, scor 6-4, 4-6, 7-5, după o luptă care a văzut-o condusă inclusiv cu 5-4 în setul decisiv.

Sorana Cîrstea, la cel mai bun rezultat, sub comanda noului antrenor, Thomas Johansson

Spiritul de luptă al româncei a fost răsplătit nu doar de românii din tribune, care și-au manifestat constant susținerea, ci și financiar.

€173,708 este suma pe care Sorana Cîrstea și-a asigurat-o prin cele patru partide câștigate în California, în detrimentul jucătoarelor Kimberly Birrell (115 WTA), Madison Keys (20 WTA), Bernarda Pera (43 WTA) și Caroline Garcia (5 WTA).