VIDEO Extraordinara Sorana Cîrstea elimină numărul 5 WTA și se califică în sferturi, la Indian Wells

Sorana Cirstea Caroline Garcia Tenis WTA Romania WTA Indian Wells Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 15 Martie 2023, 07:25
Data actualizarii: Miercuri 15 Martie 2023, 07:34

Sorana Cîrstea a evitat ieșirea din top 100 WTA cu o victorie de răsunet împotriva numărului 5 mondial, Caroline Garcia.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 83 WTA) a reușit una dintre marile victorii ale carierei, în faza optimilor de finală ale turneului WTA 1000 de la Indian Wells, ediția 2023.

Sportiva din România a învins-o pe Caroline Garcia (29 de ani, 5 WTA), din Franța, scor 6-4, 4-6, 7-5, după o luptă crâncenă, de două ore și douăzeci și patru de minute.

WTA Indian Wells 2023 | Sorana Cîrstea, duel cu Iga Swiatek, în sferturile de finală

Câștigătoare a Turneului Campioanelor și semifinalistă a Openului American, a cincea jucătoare a lumii și-a pierdut de șase ori serviciul în fața Soranei Cîrstea, care a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sezonului la retur, aducând aminte de forma afișată în sezonul 2021.

Cîrstea a condus cu 3-0 la în setul decisiv, dar a fost întoarsă temporar de Garcia, care a condus cu 5-4, înainte ca românca să lege trei game-uri la rând, taman în cel mai tensionat moment al partidei.

Tun financiar pentru Cîrstea, în California: va încasa €173,708 pentru accederea în sferturi

Victoria Soranei Cîrstea este crucială, întrucât o face să își depășească rezultatul obținut anul trecut la Indian Wells - faza optimilor, în care pierdea cu Simona Halep -, astfel nu va ieși din top 100 WTA ci va urca în clasamentul mondial. Actualmente, ierarhia WTA LIVE o arată urcând nouă locuri, până pe poziția 74.

În faza ultimelor opt jucătoare, Cîrstea va primi replica numărului 1 WTA, Iga Swiatek, care a întrecut-o în optimi pe Emma Răducanu, scor 6-3, 6-1.