NADAL, ELIMINAT IN SFERTURI DE THIEM! | Djokovic, Federer si doi jucatori calificati in premiera in semifinale la Melbourne

rafael nadal Dominic Thiem Dominic Thiem Australian Open 2020 Rafael Nadal Dominic Thiem Australian Open 2020 Rafael Nadal eliminare Australian Open Tenis Rafael Nadal Australian Open 2020
Data publicarii: Miercuri 29 Ianuarie 2020, 14:58
Data actualizarii: Miercuri 29 Ianuarie 2020, 15:04

Nadal a fost depasit de Thiem in patru seturi, dupa un meci care a durat 250 de minute.

Rafael Nadal a fost eliminat in sferturile de finala la Australian Open de catre Dominic Thiem, favoritul numarul 5 la castigarea trofeului. Partida s-a terminat 7-6, 7-6, 4-6, 7-6 pentru austriac, aflat la prima semifinala de Slam in afara turneului de la Roland Garros.

Thiem l-a sufocat pe Nadal cu jocul sau de picioare excelent, dar mai ales cu jocul agresiv, Dominic reusind 65 de lovituri direct castigatoare in cele 4 ore si 10 minute ale meciului.

Dominic a facut un meci incredibil cu reverul sau de o singura mana si a reusit, dupa emotii la primele doua mingi de meci sa o converteasca pe a treia, profitand de o zi in care Rafael Nadal s-a aratat iritat in diverse randuri, atat de complicatiile partidei, cat si de avertizarile primite din partea arbitrului de scaun.

In semifinale, Dominic Thiem se va duela cu Alexander Zverev, germanul aflandu-se la prima semifinala intr-un turneu de mare slem. Partida va avea loc in cursul diminetii zilei de vineri, 31 ianuarie.

Pana atunci, Novak Djokovic si Roger Federer vor juca la randul lor pentru un loc in finala joi, 30 ianuarie de la ora 10:30, ora Romaniei.