REVENIRE IM-PO-SI-BI-LA! MAGICA Simona Halep o bate pe Ajla Tomljanovic, 4-6, 6-4, 7-5 | Halep a castigat cinci game-uri consecutiv de la 2-5 in setul decisiv!

Simona Halep Ajla Tomljanovic Halep Tomljanovic Australian Open tur 2 live Simona Halep Australian Open 2021 Tenis REVENIRE IM-PO-SI-BI-LA! MAGICA Simona Halep o bate pe Ajla Tomljanovic, 4-6, 6-4, 7-5 | Halep a castigat cinci game-uri consecutiv de la 2-5 in setul decisiv!
Data publicarii: Miercuri 10 Februarie 2021, 13:03
Data actualizarii: Miercuri 10 Februarie 2021, 13:55

Halep a castigat 5 game-uri la rand in finalul setului decisiv si s-a calificat in turul 3.

Simona Halep - Ajla Tomljanovic 4-6, 6-4, 7-5

Cand nimeni nu se mai astepta si putini mai credeau, Simona Halep a reusit sa evite eliminarea timpurie de la Australian Open, legand o serie de 5 game-uri consecutive care a avut ca punct de plecare scorul de 5-2 favorabil australiencei Ajla Tomljanovic.

• LIVE MIERCURI DE LA 10:00 | Simona Halep vs. Ajla Tomljanovic: Imi va fi greu, e dificil sa joci cu ea!

Puternic sustinuta de cele cateva mii de australieni prezenti in tribunele Arenei Margaret Court, Tomljanovic a prins aripi in prima parte a setului decisiv, dar Halep a lasat la o parte indoielile si a inceput sa serveasca eficient tocmai cand avea nevoie mai mare. La 2-5 si 4-5, Simona a bifat hold-uri de o pretiozitate inestimabila, iar break-ul semnat la 3-5 a fost primul moment in care numarul 2 WTA a afirmat cu tarie ca avea sa faca tot ce-i sta in putinta pentru a nu pierde acest meci.

In cele din urma, Simona s-a impus, gratie puterii psihologice superioare si a unui supliment extra de rezilienta fizica in raport cu adversara sa. A fost un rollercoaster emotional pentru sustinatorii ambelor jucatoare si, probabil, cel mai spectaculos meci al primelor doua tururi jucate la Melbourne in acest an.

In turul 3, Simona Halep o va infrunta pe Veronika Kudermetova (36 WTA). Meciul va avea loc vineri, 12 februarie.

Statisticile finale ale meciului: asi 5-6, duble greseli 5-9, procentaj primul serviciu in teren 66-66. procentaj puncte castigate cu primul serviciu 64-53, lovituri direct castigatoare 28-37, erori nefortate 37-57, total puncte castigate 115-109.

Setul 3:

7-5: GAME, SET & MECI pentru impecabila SIMONA HALEP! Fantastica intoarcere de scor reusita de romanca in setul decisiv, in care Halep a castigat 5 game-uri la rand avand presiunea eliminarii.

6-5: BREAK SIMONA!!! Halep face break-ul si al patrulea game la rand, la capatul unor schimburi incredibil de lungi. Prestatii defensive exemplare de ambele parti.

5-5: Game extraordinar facut de Simona, care a servit excelent de la 15-30, intorcand soarta setului decisiv cu trei servicii eficiente.

4-5: BREAK SIMONA! Halep supravietuieste in meci, joaca un game extrem de calculat si profita de erorile adversarei, vizibil emotionata in fata oportunitatii de a obtine calificarea.

3-5: Halep face un hold critic la treizeci, dar Tomljanovic va servi pentru meci.

2-5: Hold la 30 pentru australianca. Simona va servi pentru a ramane in turneu.

2-4: Break alb reusit de Ajla Tomljanovic. Moment dificil pentru Halep in setul decisiv.

2-3: Halep a condus cu 30-15 in game, dar cu doi asi serviti consecutiv, Tomljanovic face pasul inainte si conduce din nou in decisiv.

2-2: O mostra de tarie psihologica aratata de Halep, care face hold intr-un game strans. Se reporneste de la egalitate in setul decisiv.

1-2: Halep recupereaza break-ul si va servi pentru a egala dupa pauza.

0-2: Australianca se detaseaza pe tabela de scor dupa un game in care Simona Halep a avut o reactie nervoasa, uitandu-se catre loja sa si strigand: "Ce sa fac, ce sa fac, ce sa fac? Spune-mi ce sa fac!".

0-1: Tomljanovic deschide setul decisiv cu un game castigat la 30.

Setul 2:

6-4: SET SIMONA! Game adjudecat la zero de romanca intr-un moment crucial al partidei. Halep a servit un as la 150-0.

5-4: Ajla rezista in set, face game la 30 si va cauta break-ul dupa pauza.

5-3: Halep profita de break si se apropie la un game de impingerea meciului in decisiv. Moment bizar la inceputul game-ului, cand Simona a trimis doua mingi lobate; regizorul transmisiei a aratat imediat ca racordajul rachetei Simonei a cedat.

4-3: BREAK SIMONA! O raza de speranta mult dorita de romanca apare pe tabela de marcaj. Va servi pentru 5-3 dupa pauza.

3-3: Simona Halep replica instant, serveste un as si isi trece la randul sau primul hold al setului.

2-3: Din pacate, Ajla Tomljanovic este prima care face game pe propriul serviciu in acest set; hold la 30 pentru australianca.

2-2: Patru break-uri din tot atatea posibile in prima parte a setului doi. Tomljanovic ii lasa doar un punct Simonei in acest game, pe care il inchide elegant cu un rever in lung de linie apasat, direct castigator.

2-1: Break avans din nou pentru Halep, care va servi la revenirea pe teren pentru a lua o optiune serioasa la castigarea setului secund.

1-1: Tomljanovic recupereaza break-ul in prelungirile unui game in care Simona a ezitat ofensiv in momentele importante.

1-0: Simona incepe bine setul secund! Break pentru Halep in fata lui Tomljanovic.

Setul 1:

4-6: Simona pierde primul set dupa un game de infarct, care a tinut 12 minute! Halep a reusit sa salveze doua mingi de set, dupa ce a condus cu 40-0, insa Tomljanovic a revenit senzational si a castigat setul.

4-5: Tomljanovic isi face bine serviciul si e la un game de castigarea primului set! Simona, obligata sa castige pe propriul serviciu!

4-4: Halep reuseste sa egaleze dupa un game lung! Romanca a fost aproape sa cedeze in fata lui Tomljanovic, facand si a doua dubla greseala din meci, dar a revenit si si-a adjudecat punctul.

3-4: Simona revine puternic pe serviciul adversarei si reuseste sa ia punctul! Halep serveste pentru a restabili egalitatea.

2-4: Inca un break facut de Tomljanovic! Halep pierde puncte importante, iar australianca e aproape sa castige primul set!

2-3: Australianca isi face bine serviciul si castiga al treilea punct consecutiv!

2-2: Tomljanovic face break-ul intr-un game in care Simona a facut si prima dubla greseala a meciului!

2-1: Tomljanovic isi face serviciul si reuseste sa castige primul game din acest meci!

2-0: Desprinsa la 40-0, Simona cedeaza nefortat doua puncte la rand, dar inchide game-ul la timp.

1-0: BREAK Simona! Cateva greseli nefortate ale Ajlei Tomljanovic, printre care doua duble greseli consecutive ii acorda romancei o sansa buna de a se distanta devreme in primul set.

Simona Halep incepe meciul la retur.

Simona Halep a reusit luni a 25-a victorie pe tabloul principal la Australian Open, borna atinsa la a 11-a participare in turneul de la Melbourne. Numarul 2 WTA a depasit-o clar pe Lizette Cabrera, afisand un joc de picioare de invidiat, dar si o prestatie solida la serviciu, pana in partea a doua a setului secund.

In turul secund, Halep va primi replica Ajlei Tomljanovic, jucatoare australiana cu origini croate, o adversara pe care a invins-o de fiecare data in cele trei partide anterioare. Meciul va incepe la ora 10:00, fus orar romanesc si se va disputa pe Arena Rod Laver.

Istoricul meciurilor directe dintre Halep si Tomljanovic in WTA (3-0):

4-6, 6-3, 6-3 la WTA Cincinnati, in 2018

6-2, 3-6, 6-1 in primul tur la Roland Garros 2019

6-4, 7-5 in optimi la WTA Adelaide 2020

Avand o inaltime de 1,80 metri, Tomljanovic este tipul de jucatoare care isi concentreaza jocul in jurul duo-ului serviciu-forehand, dar are, de asemenea, o mobilitate suficient de buna pentru a-i fi pus probleme serioase romancei. In doua dintre cele trei confruntari directe s-a ajuns in setul decisiv, Halep facand diferenta prin puterea psihologica, dupa cum insasi Tomljanovic a spus la conferinta de presa.

Ajla Tomljanovic nu are niciun titlu WTA in palmares, dar este una dintre jucatoarele ghinioniste ale circuitului, avand patru finale de simplu jucate la Pattaya, Seoul, Rabat si Hua Hin. Cel mai bun rezultat al Ajlei Tomljanovic la un Grand Slam ramane optimea de finala atinsa la Roland Garros in 2014. La Australian Open, Tomljanovic nu a reusit niciodata sa treaca de turul 2, faza competitionala in care va avea loc meciul cu Simona Halep.

"Am jucat cu Simona de cateva ori, nu am batut-o niciodata, dar am fost mereu aproape. Daca imi fac jocul, am o sansa. Nu am nimic de pierdut si cred ca pot sa imi asigur o sansa buna la victorie. In tenis, toate meciurile sunt deschise. Meciul de la Cincinnati pierdut cu Simona inca ma bantuie, dupa ce am condus cu 2-0 in setul decisiv. Totul sta in a transa momentele grele in favoarea ta, iar de aceea Simona Halep este in varful WTA de atat timp" a declarat Tomljanovic la conferinta de presa de dupa meciul cu Misaki Doi, pe care a invins-o cu 6-2, 6-1.

De partea apropiata a fileului, Simona Halep se bucura sa fie in Australia, atat de libertatile de miscare oferite de statul din Oceania, cat si de oportunitatea de a tinti un nou titlu de mare slem. "Imi place sa fiu aici, deci imi place si sa joc cu australience. Fizic ma simt bine, am jucat un meci bun cu Ashleigh Barty in Adelaide, la Gippsland Trophy cateva, iar acum sunt pregatita. Imi va fi greu, e dificil sa joci impotriva big hitterelor (jucatoarelor care lovesc majoritatea mingilor puternic), dar trebuie sa fiu puternica pe picioare, sa ma concentrez pe mine insami si sa dau tot ce am mai bun," a afirmat Simona Halep imediat dupa victoria cu Lizette Cabrera, scor 6-2, 6-1.

Halep vs. Tomljanovic incepe miercuri-dimineata de la ora 10:00 si va fi transmis livetext pe www.sport.ro.

Traseul virtual al Simonei Halep la Australian Open 2021

Tur 2: Ajla Tomljanovic (72 WTA)

Tur 3: Veronika Kudermetova (36 WTA)

Optimi: Iga Swiatek (17 WTA)

Sferturi: Serena Williams (11 WTA) / Aryna Sabalenka (7 WTA)

Semifinale: Naomi Osaka (3 WTA) / Garbine Muguruza (14 WTA)

Finala: Ashleigh Barty (1 WTA) / Sofia Kenin (4 WTA)

Rezultatele Simonei Halep la Australian Open

2020: cinci victorii pe tabloul principal, infrangere in semifinale (cu Garbine Muguruza)

2019: trei victorii pe tabloul principal, infrangere in optimile de finala (cu Serena Williams)

2018: sase victorii pe tabloul principal, infrangere in finala (cu Caroline Wozniacki)

2017: infrangere in primul tur (cu Shelby Rogers)

2016: infrangere in primul tur (cu Shuai Zhang)

2015: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Ekaterina Makarova)

2014: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Dominika Cibulkova)

2013: infrangere in primul tur (cu Kristina Mladenovic)

2012: infrangere in primul tur (cu Paula Ormaechea)

2011: doua victorii pe tabloul principal, infrangere in turul 3 (cu Agnieszka Radwanska)

2010: infrangere in primul tur al calificarilor