Simona Halep SE OPRESTE in sferturile Australian Open: romanca, invinsa 6-3, 6-3 de Serena Williams | Rezumatul video al partidei

Simona Halep Serena Williams Simona Halep Australian Open 2021 Simona Halep Serena Williams live sferturi Australian Open Tenis LIVE DE LA 10:00 | Simona Halep poate scrie istorie in meciul cu Serena Williams: "Serena e o legenda, dar cand voi iesi pe teren va fi doar o alta adversara."
Data publicarii: Marti 16 Februarie 2021, 09:47
Data actualizarii: Marti 16 Februarie 2021, 13:43

Simona Halep a pierdut in minimum de seturi sfertul de finala cu Serena Williams, scor 6-3, 6-3.

Simona Halep - Serena Williams 3-6, 3-6

• LIVE MARTI DE LA 10:00 | Simona Halep lupta impotriva Serenei Williams pentru un loc in semifinale: Serena e o legenda, dar cand voi iesi pe teren va fi doar o alta adversara.

Simona Halep a castigat doar sase game-uri intr-a 13-a confruntare directa cu Serena Williams. Partida a durat o ora si 21 de minute. In semifinale, Serena Williams o va intalni pe Naomi Osaka.

Americanca a prestat un joc foarte solid in aceasta dimineata, care a fortat-o deseori pe Simona Halep sa stea multi metri in spatele liniei de fund. Indepartata de teren, Halep a fost tinuta la respect si pe tabela de scor, cu exceptia primei jumatati a setului secund, cand Simona s-a distantat la 3-1 si a avut sanse de a face 4-1. Serviciul Serenei Williams a fost, de asemenea, un factor notabil in obtinerea acestei victorii, numarul 7 WTA castigand 77% din punctele jucate cu prima serva.

Serena Williams s-a descurcat impecabil si din punct de vedere defensiv, contracarand contraatacurile Simonei cu brio si afisand un joc de picioare de invidiat la varsta sa, 39 de ani.

Statisticile finale ale meciului: asi 0-4, duble greseli 2-1, procentaj primul serviciu in teren 68-55, procentaj puncte castigate pe primul serviciu 52-77, winnere 9-24, erori nefortate 19-33, total puncte castigate 53-65.

Setul 2:

3-6: Numarul 7 WTA fructifica a doua minge de meci si o elimina pe Simona Halep in sferturile Australian Open. Scorul meciurilor directe este acum 10-2 pentru americanca; a fost al doilea meci in care Serena si-a adjudecat victoria in fata Simonei la Melbourne.

3-5: Serena Williams serveste as in primul punct al game-ului, pe care il incheie fara sa piarda vreun schimb.

3-4: Oh, nu! Serena Williams face break-ul la a sasea oportunitate avuta in acest game. Game palpitant, pierdut dureros de campioana en-titre de la Wimbledon.

3-3: Halep cauta mingile lungi care sa-i aduca erorile fortate din partea Serenei, dar trimite in afara terenului la 30-15 si 40-30, iar americanca egaleaza dupa ce a fost condusa cu 3-1.

3-2: Simona a rezistat bine in game pana la 30-30, cand Serena Williams a legat doua retururi naprasnice, care i-au recuperat break-ul inapoi.

3-1: Tenis curajos aratat de Simona Halep, care urca in teren si trimite lovituri lungi care incomodeaza defensiva Serenei. Incep sa apara erorile nefortate in jocul americancei, iar romanca creste nivelul de joc.

2-1: Desi a condus cu 30-15, Simona Halep este intoarsa in game de Serena Williams, care va servi dupa pauza pentru a egala.

2-0: Parca deconectata dintr-odata de la miza partidei, Serena Williams comite prima dubla greseala a meciului si face, per total, un game mediocru la serviciu. Break la 15 bifat de Simona Halep,care va servi pentru a se distanta la 3-0.

1-0: Simona face hold cu emotii, in prelungiri, in debutul celui de-al doilea set. Halep este asteptata sa se apropie de linia de fund a terenului, pentru a avea un impact mai mare in punctele lungi ale meciului. 17-7 pentru Serena este scorul raliurilor care au fost mai lungi de 5 lovituri, o statistica atipica duelurilor acestora.

Simona Halep incepe setul secund la serviciu.

Statistici primul set: asi 0-2, duble greseli 1-0, procentaj primul serviciu in teren 72-56, procentaj puncte castigate pe primul serviciu 57-87, lovituri direct castigatoare 4-14, erori nefortate 4-13, total puncte castigate 25-31.

Setul 1:

3-6: SET, SERENA WILLIAMS! Game la zero adjudecat de sportiva din SUA pentru a transa soarta primului set.

3-5: Halep bifeaza al doilea hold al setului, dar a fost un game in care Serena a riscat enorm, incercand sa inchida punctele cu retururi direct castigatoare.

2-5: Mai alerta, Serena Williams se misca exemplar si anticipeaza majoritatea replicilor Simonei Halep. Game apropiat lejer de numarul 7 WTA, la 15.

2-4: Game dramatic, cedat in prelungiri de Simona Halep. Lucrul imbucurator e ca Simona se apara bine in fata Serenei Williams, dar partea negativa e gradul de dominatie al Serenei, parca invitata de Halep, retrasa prea mult in spatele liniei, sa dicteze ritmul punctelor. Inevitabil, americanca ataca eficient, producand al doilea break al setului.

2-3: Simona scapa o minge de forehand in afara terenului, la 40-30 pentru sportiva din SUA, dar meciul e deja ridicat la un nivel impresionant din punct de vedere calitativ.

2-2: Servicii bune executate de Simona Halep, care cedeaza un singur punct in acest game. Doua game-uri adjudecate consecutiv de numarul 2 WTA.

1-2: Halep face break la treizeci, pe o eroare nefortata comisa de americanca in ultimul punct.

0-2: Meciul capata viteza; Serena reuseste sa dicteze ritmul punctelor, crescand agresivitatea, iar Simona pierde game-ul in prelungiri. Tenis de calitate inalta afisat de ambele jucatoare.

0-1: Simona insista cu mingi trimise pe centrul terenului, spre corpul Serenei in primul game al partidei, iar americanca inchide cu as, la 30 primul hold. Game echilibrat, in care romanca a ratat milmetric o minge la 15-30.

Serena Williams a castigat tragerea la sorti si a ales sa serveasca in primul game al partidei.

Simona Halep are sansa de a juca a treia semifinala la Australian Open a carierei. In drumul spre careul de asi sta tocmai Serena Williams, castigatoare a 23 de titluri de Grand Slam. Partida va avea loc pe Arena Rod Laver marti-dimineata, incepand cu ora 10:00.

Invingatoarea acestui sfert o va intalni in penultimul act competitional pe Naomi Osaka. Japoneza (3 WTA) a eliminat-o in sferturi pe Su-Wei Hsieh din Taiwan, scor 6-2, 6-2.

Serena Williams a jucat o singura semifinala de mare slem in 2020, iar ultimul Slam pe care l-a castigat a fost Australian Open, in 2017

Istoricul intalnirilor directe o indica favorita clara pe Serena Williams, care a invins-o de noua ori pe Simona Halep in 11 ocazii. Americanca a pierdut insa cel mai recent meci, finala de la Wimbledon din 2019, dar are ca avantaj faptul ca a castigat singurul duel direct pe care cele doua l-au avut la Melbourne.

Pentru a ajunge in optimi, Serena Williams a fost nevoita sa stea 5 ore si 51 de minute pe teren, in procesul de a le invinge pe Laura Siegemund, Nina Stojanovic, Anastasia Potapova si Aryna Sabalenka. De partea opusa a fileului, Simona Halep a jucat 6 ore si 41 de minute in cele patru meciuri adjudecate in defavoarea Lizettei Cabrera, Ajlei Tomljanovic, Veronikai Kudermetova si a Igai Swiatek.

Timp petrecut de Serena Williams pe teren pana in faza sferturilor: 5 ore si 51 de minute

Timp petrecut de Simona Halep pe teren pana in faza sferturilor: 6 ore si 41 de minute

Finala Wimbledon 2019: 6-2, 6-2 pentru Simona

"Serena e o legenda. E cea mai buna jucatoare. Nu trebuie sa ma concentrez prea mult la faptul ca joc cu Serena, intotdeauna cade greu cand te gandesti la asta. Am experienta, am jucat atat de multe meciuri cu ea; voi incerca sa ma distrez pe teren si sa dau tot ce am mai bun, pentru ca poti sa o bati pe Serena doar daca joci cel mai bun tenis al tau. Sigur ca e diferit cand stii ca urmeaza sa joci cu Serena. E singura care a castigat 23 de Grand Slam-uri si nu o poti compara cu noi, restul jucatoarelor. Dar cand voi intra pe teren va fi doar o alta adversara si ma voi concentra pe mine insami mai mult decat ma voi concentra pe oponenta pe care o am in fata," a spus numarul 2 WTA despre sfertul cu Serena Williams.

Halep vs. Williams se joaca duminica-dimineata de la ora 10:00 si va fi transmis live text pe www.sport.ro.

Traseul virtual al Simonei Halep la Australian Open 2021

Sferturi: Serena Williams (11 WTA)

Semifinale: Naomi Osaka (3 WTA)

Finala: Ashleigh Barty (1 WTA)

Rezultatele Simonei Halep la Australian Open

2020: cinci victorii pe tabloul principal, infrangere in semifinale (cu Garbine Muguruza)

2019: trei victorii pe tabloul principal, infrangere in optimile de finala (cu Serena Williams)

2018: sase victorii pe tabloul principal, infrangere in finala (cu Caroline Wozniacki)

2017: infrangere in primul tur (cu Shelby Rogers)

2016: infrangere in primul tur (cu Shuai Zhang)

2015: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Ekaterina Makarova)

2014: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Dominika Cibulkova)

2013: infrangere in primul tur (cu Kristina Mladenovic)

2012: infrangere in primul tur (cu Paula Ormaechea)

2011: doua victorii pe tabloul principal, infrangere in turul 3 (cu Agnieszka Radwanska)

2010: infrangere in primul tur al calificarilor