CALIFICARE in optimi dupa un meci convingator: COSMARUL de la Roland Garros, Iga Swiatek este urmatoarea adversara a Simonei Halep

Simona Halep Veronika Kudermetova Halep Kudermetova live tur 3 Australian Open Simona Halep Australian Open 2021 Veronika Kudermetova Tenis LIVE VINERI DE LA 10:00 | Simona Halep intalneste in turul 3 o adversara cu care nu a mai jucat: invingatoarea poate juca in optimi cu Iga Swiatek
Data publicarii: Vineri 12 Februarie 2021, 09:16
Data actualizarii: Vineri 12 Februarie 2021, 14:23

Simona Halep a trecut in minimum de seturi de numarul 36 WTA, Veronika Kudermetova, scor 6-1, 6-3 in 78 de minute de joc.

Simona Halep - Veronika Kudermetova 6-1, 6-3

Simona Halep a invins-o pe a 36-a jucatoare a lumii in turul trei la Australian Open 2021, dupa o ora si 18 minute de joc. In primul set, romanca a facut un joc excelent, probabil cel mai bun set jucat vreodata la Melbourne, in vreme ce Simona a ramas tare pe picioare in setul al doilea, pe fondul cresterii nivelului de joc si agresivitatii aratate de rusoaica.

La prima confruntare directa cu Veronika Kudermetova, Halep i-a neutralizat eficient forta loviturilor, preluand in numeroase randuri initiativa si plimband-o stanga-dreapta pentru a forta mai des erorile nefortate care au venit in urma loviturilor din alergare jucate de numarul 36 WTA.

Simona Halep vs. Iga Swiatek (1-1 H2H) se joaca duminica, fara spectatori

Halep bifeaza a cincea calificare in optimile Australian Open, din 11 participari. In turul urmator, Simona Halep va juca impotriva Igai Swiatek (19 ani, 17 WTA), jucatoarea care a eliminat-o in optimile Roland Garros, scor 6-1, 6-2.

"Sper sa fie un meci grozav si ca va dura mai mult decat primele doua dueluri," a spus Iga Swiatek dupa victoria scor 6-4, 6-3 in fata Fionei Ferro. Scorul intalnirilor directe dintre Halep si Swiatek este 1-1, Simona invingand-o 6-1, 6-0 in 2019, succes razbunat in 2020 de poloneza. Ambele meciuri au avut loc in faza optimilor de la Roland Garros.

Statisticile finale ale Simonei in acest meci: 4 asi, 3 duble greseli, 73% din primele servicii in teren, 60% din punctele jucate cu prima serva, castigate, 8/11 puncte castigate in zona fileului, 21 de lovituri direct castigatoare, 12 erori nefortate, total puncte castigate: 70 (fata de 52 ale Kudermetovei).

Setul 2:

6-3: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Romanca incheie conturile la a treia minge de meci avuta, reusind sa depaseasca cu brio o replica solida a Kudermetovei in setul secund, dupa un prim set perfect facut de campioana de la Wimbledon.

5-3: Dubla greseala facuta de Kudermetova la 30-30 in game, iar Halep profita de slabiciunea rusoaicei si face break-ul la a patra oportunitate. Simona va servi pentru calificare.

4-3: Game ezitant din partea Simonei, dar greselile nefortate comise de Kudermetova, mereu grabita sa inchida punctele ii readuc avantajul pe tabela de scor.

3-3: Halep reactioneaza bine si face un game prudent, dar solid din punct de vedere defensiv, care ii permite sa isi recupereze break-ul.

2-3: Agresivitatea rusoaicei incepe sa dea roade: cateva forehand-uri naprasnice semnate de Kudermetova ii aduc primul break avans in setul doi.

2-2: Of, ce sansa! Halep rateaza doua mingi de break, iar Kudermetova egaleaza, in ciuda unui game in care a iesit de cateva ori neinspirat la fileu.

2-1: Simona Halep face hold la cincisprezece.

1-1: Halep recupereaza break-ul, intr-un game in care a cedat un singur punct.

0-1: Kudermetova face break-ul la inceputul setului al doilea.

Statisticile Simonei Halep in primul set: 4 asi, o dubla greseala, 85% dintre primele servicii in teren, 68% din punctele jucate cu prima serva, castigate, 5/5 puncte castigate in zona fileului, 14 lovituri direct castigatoare, 6 erori nefortate, cea mai rapida serva: 172 km/h.

Setul 1:

6-1: SET SIMONA! Romanca face break si set, la a treia minge avuta in acest game. A fost unul dintre cele mai bune seturi jucate vreodata de Halep la Australian Open.

5-1: Prestatie foarte, foarte buna pe propriul serviciu din partea Simonei, care se apropie la un game de castigarea primului set. Romanca a pus 85% din primele servicii in teren pana in acest moment. Da, nu e o greseala de tipar: 85%!

4-1: Halep se simte tot mai bine pe teren. Returneaza direct castigator la prima minge de break, cu backhand-ul in cross. Nicio sansa pentru Kudermetova in configuratia actuala a schimburilor, in care Simona preia tot mai rapid initiativa, fortand-o pe Veronika sa apeleze la abilitatile sale defensive limitate.

3-1: Dupa trei egalitati, Simona se desprinde si profita de break-ul bifat in game-ul anterior. Defensiva incredibila aratata de campioana en-titre de la Wimbledon.

2-1: BREAK ALB semnat de Simona Halep, care a fost ajutata de doua ori de banda fileului in acest game.

1-1: O serie de lovituri plate, puternice din partea Veronikai o propulseaza la 0-30, dar Simona Halep revine in game si il castiga in prelungiri.

0-1: Kudermetova face game la 15 in debutul meciului. Joc ofensiv aratat de rusoaica pana acum, care pare sa caute loviturile direct castigatoare cat mai rapid.

Simona Halep va incepe meciul la retur.

Simona Halep joaca vineri-dimineata pe Arena Rod Laver pentru un bilet care sa-i asigure accesul in a doua saptamana a turneului de la Australian Open, editia 2021. Oponenta ei va fi rusoaica Veronika Kudermetova (23 de ani, 36 WTA), pe care nu a mai infruntat-o niciodata pana in prezent.

Pentru a ajunge in turul 3, Kudermetova le-a invins pe Marta Kostyuk (78 WTA), scor 6-2, 7-6 respectiv Varvara Gracheva (97 WTA), in trei seturi, incheiate 5-7, 6-2, 6-2. Kudermetova a petrecut pe teren 3 ore si 27 de minute, cu 6 mai putine decat cele bifate de Halep pe tabloul de simplu. De notat ca niciuna dintre jucatoare nu a avut repaus total ieri, ambele participand - fara succes insa - in proba de dublu.

Kudermetova, dreptace, cu o inaltime de 1,75 metri nu se anunta a fi o amenintare la fel de serioasa pentru Simona Halep precum a fost Ajla Tomljanovic, in care romanca a aratat niste probleme de atitudine, potrivit antrenorului Darren Cahill, dar un tur trei intr-un Grand Slam se poate dovedi oricand mai complicat decat apare. Cel mai bun rezultat inregistrat de Kudermetova la simplu intr-o competitie de mare slem este turul 3, bifat la Roland Garros in 2019 si a doua oara acum, la Melbourne.

Fanii echipei Romaniei de Fed Cup isi vor aminti de confruntarea tarii noastre cu Rusia din Cupa Federatiilor, cand Veronika Kudermetova a pierdut doua meciuri in fata romancelor. Ana Bogdan a invins-o in trei seturi, 6-3, 6-7, 6-1, iar Jaqueline Cristian a trecut de ea in minim de seturi, 7-5, 6-3.

De-a lungul carierei, Kudermetova a jucat o finala de turneu WTA la simplu, in acest an la Abu Dhabi si are un titlu de dublu in palmares, adjudecat alaturi de Duan la Wuhan, in urma cu doi ani.

"Nu am mai jucat cu ea, va fi o noua provocare. Voi urmari, ca de fiecare data cand joc cu cineva pentru prima oara cateva clipuri cu ea jucand. Intai de toate insa vreau sa ma recuperez, iar daca voi fi 100% din punct de vedere fizic in doua zile, va fi minunat," spunea Simona Halep in interviul dat dupa meciul epuizant cu Tomljanovic, castigat 4-6, 6-4, 7-5.

Invingatoarea acestui meci va juca in optimile de finala fie cu Iga Swiatek (17 WTA), fie cu Fiona Ferro (46 WTA).  Halep vs. Kudermetova incepe vineri-dimineata de la ora 10:00 si va fi transmis live text pe www.sport.ro.

Traseul virtual al Simonei Halep la Australian Open 2021

Tur 3: Veronika Kudermetova (36 WTA)

Optimi: Iga Swiatek (17 WTA) / Fiona Fierro (46 WTA)

Sferturi: Serena Williams (11 WTA) / Aryna Sabalenka (7 WTA)

Semifinale: Naomi Osaka (3 WTA) / Garbine Muguruza (14 WTA)

Finala: Ashleigh Barty (1 WTA) / Karolina Pliskova (6 WTA)

Rezultatele Simonei Halep la Australian Open

2020: cinci victorii pe tabloul principal, infrangere in semifinale (cu Garbine Muguruza)

2019: trei victorii pe tabloul principal, infrangere in optimile de finala (cu Serena Williams)

2018: sase victorii pe tabloul principal, infrangere in finala (cu Caroline Wozniacki)

2017: infrangere in primul tur (cu Shelby Rogers)

2016: infrangere in primul tur (cu Shuai Zhang)

2015: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Ekaterina Makarova)

2014: patru victorii pe tabloul principal, infrangere in sferturile de finala (cu Dominika Cibulkova)

2013: infrangere in primul tur (cu Kristina Mladenovic)

2012: infrangere in primul tur (cu Paula Ormaechea)

2011: doua victorii pe tabloul principal, infrangere in turul 3 (cu Agnieszka Radwanska)

2010: infrangere in primul tur al calificarilor