Gabriela Ruse a pierdut finala de la Palermo! Pe ce loc va urca în clasamentul WTA

Gabriela Ruse Danielle Collins live Gabriela Ruse Tenis WTA Romania wta palermo Tenis LIVE DE LA 20:30 | Gabriela Ruse vrea să spargă toate recordurile în finala de la Palermo: cine este adversara sa
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 25 Iulie 2021, 20:31
Data actualizarii: Luni 26 Iulie 2021, 12:44

Gabriela Ruse a pierdut a doua finală de turneu WTA a carierei în favoarea americancei Danielle Collins.

Finala WTA Palermo: Gabriela Ruse - Danielle Collins 4-6, 2-6

Gabriela Ruse a pierdut a doua finală de turneu WTA pe care a jucat-o în doar trei săptămâni. Sportiva în vârstă de 23 de ani a fost învinsă în minimum de seturi de către Danielle Collins, scor 6-4, 6-2 după 105 minute de joc. În urma acestei finale în care s-a calificat, Ruse (137 WTA) va urca pe locul 105 în clasamentul mondial.

• LIVE DE LA 20:30 | Gabriela Ruse vrea să spargă toate recordurile în finala de la Palermo: cine este adversara sa

Campioană la Hamburg, turneu în care a trecut de Collins în faza sferturilor, Ruse a început încrezătoare finala, distanțându-se la 4-2 în primul set, moment din care a cedat 5 game-uri consecutiv.

După restabilirea echilibrului în debutul setului secund, Gabrielei Ruse i s-a făcut rău la scorul de 2-2, sprijinindu-se de gard și, mai apoi, așezându-se pe zgură pentru a-și recăpăta luciditatea. Ruse a cerut time-out medical, timp în care i s-a luat tensiunea, dar s-a afișat mult prea obosită pentru a mai concura la un nivel înalt și a-și mai croi șanse reale de a reveni de la 0-1 la seturi.

Decizând să continue partida, în ciuda oboselii crunte, Gabriela Ruse a câștigat respectul spectatorilor italieni și se poate mândri cu o serie de 13 victorii consecutive în circuitul WTA la doar 23 de ani, chiar dacă aceasta s-a sfârșit cu ocazia acestui ultim act.

Setul 2:

2-6: Game, set, meci & prim titlu WTA pentru Danielle Collins!

2-5: Americanca își ține serva în prelungiri și se apropie la doar un game de primul titlu WTA al carierei. Formidabile, eforturile Gabrielei Ruse de a rămâne competitivă.

2-4: Collins face break-ul, dar senzația este că nu mai asistăm la o finală propriu-zisă, ci doar la încercările din răsputeri ale Gabrielei Ruse de a duce la bun sfârșit acest meci. Seria de 13 victorii consecutive i-a cerut sportivei române o cantitate de energie uriașă, susținută miraculos până în această seară.

2-3: Nesurprinzător, Danielle Collins își continuă forma bună la serviciu, pe fondul tonusului scăzut arătat de Gabriela Ruse, după sperietura suferită în urmă cu câteva minute.

Gabriela Ruse a luat decizia de a continua partida, după ce medicul i-a luat tensiunea și a întrebat-o dacă se consideră în stare să lupte în continuare pentru victorie. Ca scor, lucrurile sunt departe de a fi hotărâte în acest ultim act la Palermo.

Imagini neplăcute cu Gabriela Ruse căzută pe marginea terenului din cauza oboselii extreme acumulate în această săptămână în căldura din Sicilia. Românca primește îngrijiri medicale.

”Sunt moartă! Am crezut că mă voi retrage în timpul meciului. M-am simțit foarte obosită. Nu știu ce s-a întâmplat. Sunt foarte fericită că am ajuns iar în finală. Chiar nu credeam că voi termina meciul. Am cerut un time-out medical. Am fost amețită, nu îmi puteam menține echilibrul, aveam dureri în partea dreaptă. Atunci am analizat situația și am revenit. E ireal să fiu din nou în finală! Nu știu ce voi face mâine. Sunt prea obosită, dar voi lupta până la capăt,” spunea Gabriela Ruse după meciul de ieri-seară, câștigat în 3 ore în defavoarea franțuzoaicei Oceane Dodin.

2-2: Hold crucial pentru Gabriela Ruse, care pare sfârșită din punct de vedere fizic. S-a mers braț la braț în cele 4 game-uri jucate în setul 2 în 20 de minute de joc.

1-2: Game alb pentru Danielle Collins. Ruse câștigă tot mai greu puncte pe serva oponentei sale, spre deosebire de startul meciului.

1-1: 5 game-uri consecutive pentru Collins sunt suficiente, spune Gabriela Ruse, care închide un prim hold în setul 2 în prelungiri.

0-1: Collins contracarează cu mare precizie toate atacurile Gabrielei Ruse, care se lovește de primele momente de confuzie tactică. Românca are nevoie să schimbe maniera în care atacă pentru a o surprinde pe americancă.

Setul 1:

4-6: Game și prim set, Danielle Collins. Sportiva din Statele Unite trece în avantaj, completând o revenire improbabilă, de la 2-4. Gabriela Ruse a salvat două mingi de set, dar nu a fost suficient pentru a evita pierderea game-ului crucial.

4-5: Două puncte cedează Collins în acest game deosebit în importanță, dar servește as la 40-30 și conduce după minute bune în care a fost nevoită să suporte deficitul de pe tabela de marcaj.

4-4: Loviturile boltite de Danielle Collins produc rezultate, Gabriela Ruse comițând din nou o greșeală neforțată când a returnat mingea deasupra umerilor. Americanca recuperează break-ul, iar finalul setului o regăsește cu un mic plus de încredere.

4-3: Game la 15 pentru Collins, care strânge diferența la o singură lungime. Gabriela Ruse va servi după pauză pentru a se distanța din nou.

4-2: Ruse își ține serviciul, spre cumplita dezamăgire a Daniellei Collins, care a beneficiat de minge de break în acest game. Câteva decizii inspirate ale Gabrielei Ruse de a cere arbitrului de scaun verificarea unor mingi pe tușă au scos-o din sărite pe sportiva din Florida. "Nici măcar nu sunt surprinsă, mie nu mi se dă nimic, pentru că e ultimul meci!”, a spus Collins, vorbind singură, tensionată fiind în urma acestor întâmplări.

3-2: Fantastic! Gabriela Ruse face 're-re-break' la zero și încheie game-ul cu un rever în lung de linie care aduce aminte de reușitele de acest tip ale Simonei Halep.

2-2: Avantajul break-ului este anulat imediat de jucătoarea din SUA. Raportul de forțe, extrem de echilibrat în această primă jumătate a setului unu.

2-1: Ruse este prima jucătoare care face break-ul în primul set al finalei! Cu un atac inteligent programat, dar ușor temător spre finalul punctului, Gabriela Ruse se distanțează pe tabelă, accelerând excelent cu forehandul.

1-1: Hold în prelungiri pentru Gabriela Ruse! În această seară, sportiva din România caută cea de-a 14-a victorie consecutivă în circuitul WTA.

0-1: Game pentru Danielle Collins, care a salvat trei mingi de break în primul game al finalei. Meciul a început la un nivel ridicat în intensitate.

În absența Simonei Halep, accidentată din luna mai, Gabriela Ruse a devenit jucătoarea care pune România pe harta circuitului WTA. Cu primul trofeu al carierei câștigat la Hamburg în urmă cu două săptămâni, Ruse a devenit la 23 de ani o jucătoare cu pretenții în cel mai bun circuit al tenisului feminin, iar cea mai bună dovadă este parcursul de la Palermo, care a condus-o spre a doua finală în două turnee consecutive.

Ocupanta locului 137 mondial, Gabriela Ruse a avut o săptămână lungă în Sicilia, începând competiția încă din calificări, la fel ca în întrecerea din Germania. Pe tabloul principal, Ruse le-a eliminat pe Mandy Minella și Lucia Bronzetti fără să piardă set, dar a suferit în semifinale, în fața franțuzoaicei Oceane Dodin cât și pentru meciul pe care nu l-a disputat în faza optimilor, din cauza retragerii elvețiencei Jil Teichmann pe fondul unor cauze medicale.

Partida de 3 ore încheiată cu succes de Gabriela Ruse în penultimul act, în care a reușit o revenire de scor impresionantă, câștigând tiebreak-ul setului 2 la zero și adjudecându-și decisivul cu 6-1 ar putea să o impulsioneze pe Ruse în finala cu Danielle Collins.

Gabriela Ruse o conduce pe Danielle Collins la scorul meciurilor directe cu 1-0, după ce în urmă cu exact două săptămâni o elimina în sferturi la Hamburg, scor 6-4, 1-6, 7-5.

Profilul adversarei Gabrielei Ruse din ultimul act de la Palermo, Danielle Collins

Danielle Collins, actualmente număr 44 WTA se mândrește cu poziția 23 drept cea mai înaltă clasare în ierarhia mondială, pe care a atins-o în iarna anului 2019. Atunci, Collins obținea cel mai bun rezultat într-un turneu de mare șlem, semifinale la Openul Australian.

Dreptace, la fel ca Gabriela Ruse, cu o înălțime de 1,78 metri, sportiva născută la St. Petersburg, Florida nu are niciun titlu WTA de calibru 250 în palmares, spre deosebire de adversara sa din această finală. Collins are un singur trofeu în WTA, 125K-ul câștigat la Newport Beach în 2018.

Victoria înseamnă clasare în top 100 WTA pentru prima dată în cariera Gabrielei Ruse

O victorie a Gabrielei Ruse în ultimul act de la Palermo ar urca-o pentru prima dată în top 100 WTA și i-ar aduce un premiu financiar în valoare de €23,548. În clasamentul WTA LIVE, Ruse a urcat până pe poziția 105.