Mihaela Buzarnescu, invinsa de Venus Williams, 5-7, 6-4, 3-6 in primul tur la Wimbledon: Sorana Cirstea si Patricia Tig vaneaza calificarea in turul 2

Mihaela Buzarnescu Venus Williams live Patricia Tig Wimbledon Sorana Cirstea Wimbledon Tenis LIVE ACUM | Mihaela Buzarnescu vs. Venus Williams 5-7, 1-0 in primul tur la Wimbledon: Buzarnescu cedeaza dramatic primul set!
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 29 Iunie 2021, 13:04
Data actualizarii: Marti 29 Iunie 2021, 15:57

Mihaela Buzarnescu a cedat in trei seturi lupta cu Venus Williams din primul tur al Wimbledon 2021.

Mihaela Buzarnescu - Venus Williams 5-7, 6-4, 3-6

Mihaela Buzarnescu a fost invinsa in 2 ore si 36 de minute de joc de sora mai mare a familiei Williams, Venus, la aproximativ o luna dupa ce pierdea in turul secund la Roland Garros in fata Serenei Williams o partida cu un desfasurator foarte similar cu al acesteia. Participand la Wimbledon 2021, Venus Williams a stabilit un record unic in Era Open, devenind jucatoarea cu cele mai multe prezente pe tablourile principale ale turneelor de Grand Slam: 90!

• Aplaudata la Paris, ignorata in Romania: manifestul Mihaelei Buzarnescu pentru mai multa sustinere oferita sportului romanesc: Suntem judecati prea dur, noi sacrificam tot!

Primul set a fost extrem de echilibrat, fara niciun break pana in momentul in care "Miki" a servit pentru a impinge setul in tiebreak. Venus Williams a riscat si a castigat, dar oboseala concentrarii cheltuite in finalul primului set a costat-o scump pe americanca in startul setului al doilea.

Buzarnescu a facut break devreme in mansa a doua, pe care l-a pastrat pana la finalul setului, impingand meciul in set decisiv. Al treilea set a fost dezechilibrat pana la scorul de 5-1 pentru Venus Williams, cand Buzarnescu a revenit partial, castigand doua game-uri, dar a ratat mingi de break la 3-5 si i-a permis americancei sa alerge cu victoria, intr-un final incrancenat din punct de vedere psihologic.

Pentru prezenta in turneul propriu-zis, Mihaela Buzarnescu va incasa un cec in valoare de 55,000 de euro.

Setul 3:

3-6: Game, set & meci, Venus Williams, iar Mihaela Buzarnescu paraseste Wimbledon-ul inca din primul tur.

3-5: "Miki" Buzarnescu ramane in meci, dar mai are nevoie de un break pentru a putea continua o revenire care in urma cu cateva minute nu mai era prevazuta de nimeni.

2-5: Mihaela Buzarnescu salveaza minge de meci si face break-ul de care avea nevoie pentru a mai spera la victorie.

1-5: Venus Williams face dublu break si va servi pentru calificarea in turul secund, unde o asteapta Ons Jabeur.

1-4: O mare oportunitate pe langa care Mihaela Buzarnescu trece, din nefericire, iar Venus Williams, cu un hold in prelungiri, se apropie vertiginos de calificare.

1-3: Mihaela Buzarnescu castiga primul game in setul decisiv.

0-3: Servicii puternice executate de Venus Williams pentru a trece intr-un avantaj relativ confortabil in debutul setului decisiv.

0-2: Break reusit de Venus Williams.

0-1: Game castigat in prelungiri de Venus Williams, dupa o sansa de break ratata de Mihaela Buzarnescu.

Setul 2:

6-4: GAME & SET, Mihaela Buzarnescu! Break-ul apropiat in debutul setului doi s-a dovedit decisiv pentru jucatoarea din Romania, care a servit constant pe durata primelor doua seturi, cu o singura sincopa in finalul primului.

5-4: Venus Williams face hold la zero si va forta break-ul, dupa pauza, pentru a impinge setul in prelungiri.

5-3: Netulburata de patania din game-ul precedent, Mihaela Buzarnescu isi continua marsul catre castigarea setului 2. Game la 15.

4-3: Moment controversat in setul doi: arbitrul de tusa a strigat "out" la o minge, a fost corectat de oficialul din scaun, care nu i-a acordat Mihaelei Buzarnescu rejucarea punctului, desi arbitrul a intervenit in timp ce romanca a lovit mingea. Motive serioase de nemultumire pentru sportiva din Romania, prejudiciata in finalul acestui game.

4-2: Mihaela Buzarnescu castiga cel mai rapid game al meciului de pana acum, necedand niciun punct. Calitatea retururilor trimise de Venus Williams, in vizibila scadere.

3-2: Venus Williams face game la 30.

3-1: Game de mare lupta, in care Mihaela Buzarnescu iese triumfatoare, facand un pas in fata din punctul de vedere al moralului.

2-1: Desi a condus cu 40-0 pe serva lui Venus, Mihaela Buzarnescu a cedat cinci puncte la rand si i-a permit americancei sa se apropie in startul setului secund.

2-0: Mihaela Buzarnescu confirma break-ul si trece, pentru prima oara in partida, la doua game-uri in fata. Va putea profita de oboseala americancei, in acest set secund, care momentan sta sub protectia avantajului de pe tabela.

1-0: BREAK, Mihaela Buzarnescu! Mai tarziu decat si-ar fi dorit, romanca bifeaza primul break in meci si isi deschide larg sansa unui set secund mai bun decat primul.

Setul 1:

5-7: Mihaela Buzarnescu serveste al treilea as al setului, dar trece pe langa sansele de game, iar Venus Williams profita de a doua minge de set pe care o are, fortand eroarea romancei.

5-6: Ce sansa ratata de Buzarnescu! Romanca si-a procurat 3 mingi de break in acest game, dar le-a ratat consecutiv, pe fondul jocului bun al lui Venus in momentele de presiune inalta.

5-5: Mihaela Buzarnescu isi mentine calmul si face game la 30, cel mai des intalnit sablon de scor in hold-urile romancei in acest prim set.

4-5: Game alb reusit de Venus Williams intr-un moment critic al setului initial. Replica Mihaelei Buzarnescu, obligatoriu sa apara in urmatorul game pentru a impinge setul in prelungiri.

4-4: Mihaela Buzarnescu ramane tare din punct de vedere psihologic si mai serveste o data exemplar pentru a o egala pe Venus Williams.

3-4: Game-urile lungi sunt tot mai dese in acest prim set, extrem de imprevizibil. Game la 30 pentru Venus Williams.

3-3: Al doilea hold la 30 semnat de Mihaela Buzarnescu. O prima jumatate de set echilibrata, care poate servi ca un bun punct de plecare pentru ambele jucatoare.

2-3: Mihaela Buzarnescu pune din nou probleme pe serva lui Venus, dar sportiva din Michigan serveste as la 40-egal si accelereaza pentru a prelua din nou avantajul.

2-2: Game la 30 pentru Buzarnescu; jucatoarea din Romania a bifat doua hold-uri cu relativa lejeritate in fata experimentatei Venus Williams.

1-2: Cu emotii, Venus Williams isi trece in cont al doilea game, dar nu fara sa fi fost nevoita sa salveze mingi de break. Nivelul de joc al Mihaelei Buzarnescu, la un nivel incurajator in aceste prime trei game-uri.

1-1: "Miki" preia initiativa si dicteaza cursul punctelor jucate pe propria serva, inchizand game-ul la 15.

0-1: Game bun de serviciu facut de Venus Williams, castigat la zero.

Venus Williams bifeaza astazi recordul absolut al Erei Open in ceea ce priveste numarul de participari in turneele de mare slem. Sora mai mare a Serenei Williams a ajuns la al 90-lea Grand Slam la care s-a calificat pe tabloul principal.

Cvintupla campioana la Wimbledon, Venus Williams a jucat ultima oara finala in turneul londonez in 2017. De partea apropiata a fileului, Mihaela Buzarnescu are turul 3 drept cea mai buna performanta atinsa la Wimbledon, in 2018.

A doua zi de concurs la Wimbledon propune din nou trei meciuri cu emotii mari pentru tenisul romanesc. Mihaela Buzarnescu, Patricia Tig si Sorana Cirstea vor juca meciurile din turul inaugural, partida Mihaelei Buzarnescu fiind reprogramata in urma ploilor cazute asupra Londrei in cursul zilei de luni, 28 iunie.

In primul meci al zilei, Mihaela Buzarnescu se va duela cu Venus Williams, incepand cu ora 13:00. Partida va avea loc pe terenul numarul 3. Mihaela Buzarnescu si Venus Williams s-au mai intalnit o data intr-un tur inaugural de Grand Slam: la Australian Open 2019, sportiva din SUA reusea sa recupereze un deficit de 0-1 la seturi si sa treaca de sportiva romana, scor 6-7, 7-6, 6-2.

Rezultatele romancelor in prima zi a turneului de la Wimbledon 2021

Monica Niculescu - Aryna Sabalenka 1-6, 4-6

Irina Begu - Katie Volynets 6-4, 7-5

Al doilea meci puternic al zilei pentru o reprezentanta a tenisului romanesc va fi confruntarea dintre Daria Kasatkina si Patricia Tig, fixata ultima pe terenul 11, imediat dupa incheierea duelului dintre Taylor Fritz si Brandon Nakashima. Tig si Kasatkina au mai jucat o singura data, pe zgura de la Madrid, in 2016, cand castigatoare a iesit romanca, in 3 seturi, incheiate scor 6-3, 4-6, 6-2. Meciul dintre Tig si Kasatkina va incepe dupa ora 17:00, fus orar romanesc.

Cea mai bine clasata romanca participanta la Wimbledon, Sorana Cirstea (45 WTA) isi va incepe astazi parcursul la Wimbledon, dupa ce la Roland Garros a reusit performanta de a ajunge in saptamana a doua de concurs. Cirstea va juca in al patrulea meci programat pe terenul 17 impotriva Samanthei Murray din Marea Britanie; va fi prima intalnire directa intre cele doua jucatoare.