100 de minute de tenis la Wimbledon pentru 87,000 de euro: Irina Begu, prima jucatoare din Romania calificata in turul secund

Irina Begu Monica Niculescu Wimbledon 2021 Tenis BREAKING NEWS | Irina Begu a anuntat ca nu joaca la FED Cup cu Rusia! Situatie dramatica pentru echipa Romaniei: trei dintre cele mai importante jucatoare vor lipsi
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 29 Iunie 2021, 08:26
Data actualizarii: Marti 29 Iunie 2021, 08:32

Irina Begu s-a calificat in turul 2 la Wimbledon.

Irina Begu s-a calificat in turul secund al editiei 2021 a turneului de la Wimbledon. Numarul 79 WTA a invins-o in runda inaugurala pe Katie Volynets (19 ani, 199 WTA), scor 6-4, 7-5.

A fost nevoie de o rezilienta remarcabila din partea Irinei Begu pentru a inchide aceasta partida in minimum de seturi; Begu a revenit de la 2-4 in primul set si de la 0-4 in mansa secunda, demonstrand ca se afla intr-o zona buna din punct de vedere psihologic, dar de asemenea lasand vizibil faptul ca mai are retusari de facut pentru a mentine o constanta multumitoare in joc pe durata meciurilor.

In turul al doilea, Irina Begu se va duela cu invingatoarea partidei dintre Varvara Gracheva (90 WTA) si Petra Martic (30 WTA), intrerupta in prima zi de concurs de lasarea serii la scorul de 7-6, 3-4, favorabil Grachevei.

Pentru calificarea in turul doi, Irina Begu va incasa un cec in valoare de €87,352. Pana in prezent, doua dintre cele 6 romance au jucat meciurile din turul inaugural: Irina Begu s-a calificat, in vreme ce Monica Niculescu a fost invinsa, scor 6-1, 6-4 de catre Aryna Sabalenka (4 WTA).