Monica Niculescu, invinsa de Aryna Sabalenka, 6-1, 6-4 in meciul de deschidere al Wimbledon 2021. Mihaela Buzarnescu vs. Venus Williams a fost amanat pentru marti

Wimbledon 2021 Irina Begu Mihaela Buzarnescu Venus Williams Wimbledon Monica Niculescu Aryna Sabalenka Wimbledon Tenis LIVE ACUM | Monica Niculescu, aproape de umilinta in meciul de deschidere al Wimbledon 2021: a doua favorita, Aryna Sabalenka o conduce 6-1, 3-0
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 28 Iunie 2021, 15:02
Data actualizarii: Marti 29 Iunie 2021, 09:47

Monica Niculescu a fost invinsa in minimum de seturi de Aryna Sabalenka, in meciul de deschidere al Wimbledon 2021.

Din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile, meciul Mihaelei Buzarnescu versus Venus Williams a fost amanat si reprogramat pentru ziua de marti, 29 iunie. "Ne incalzim, ne incalzim si asa mai departe," a scris Mihaela Buzarnescu, informandu-si urmaritorii despre starea sa actuala de spirit.

Irina Begu inca asteapta confirmarea daca va putea juca astazi, 28 iunie impotriva americancei Katie Volynets.

• Primele convocari, primele scandaluri | Monica Niculescu a lasat in afara lotului pentru barajul cu Italia doua jucatoare in forma: cum arata echipa aliniata

Monica Niculescu - Aryna Sabalenka 1-6, 4-6

Monica Niculescu a fost eliminata inca din primul tur la Wimbledon de catre a doua favorita la castigarea competitiei, Aryna Sabalenka. La a 13-a prezenta pe tabloul principal al Grand Slam-ului londonez, Monica Niculescu a inceput nefast partida, evitand la limita un prim set cedat la zero.

Cresterea in joc aratata incepand cu a doua jumatate a setului secund a fost binevenita si apreciata de miile de spectatori prezenti in tribunele Terenului Nr. 1, dar nu si suficienta pentru a relansa cu adevarat partida. Per total, jocului Monicai Niculescu i-a lipsit prospetimea, o cauza de inteles avand in vedere ca Niculescu a castigat 3 meciuri in calificari pentru a ajunge pe tabloul principal.

La capatul a 75 de minute de joc, interval in care Aryna Sabalenka a lovit direct castigator de nu mai putin de 47 de ori (numai 8 winnere pentru Monica Niculescu), dar a comis si 30 de erori nefortate (5 facute de Niculescu), sportiva din Belarus s-a impus relativ clar, fiind rasplatita pentru riscurile asumate.

Pentru calificarea in turneul propriu-zis, Monica Niculescu va incasa un cec in valoare de €55,905. In turul secund, Aryna Sabalenka - singura jucatoare din top 20 WTA care nu a ajuns niciodata in faza sferturilor de finala ale unui turneu de mare slem - se va duela cu invingatoarea meciului Danielle Lao (239 WTA) vs. Katie Boulter (219 WTA).

Setul 2:

4-6: Game, set & meci, Aryna Sabalenka! O replica buna din partea Monicai Niculescu in setul secund nu a fost suficienta pentru a evita infrangerea in meciul de deschidere al Wimbledon 2021.

4-5: Trei egalitati la 40 si momentele de tensiune aferenta nu o opresc pe Monica Niculescu din a mai face un pas pozitiv in acest set. Sabalenka va servi cu mingi noi pentru castigarea meciului, dar in cazul unui break, romanca ar putea capata avantaj notabil din punct de vedere psihologic.

3-5: Game la zero pentru Aryna Sabalenka, intr-un punct critic al partidei. De vazut reactia imediata a Monicai Niculescu, care trebuie sa fie puternica pentru a ramane in meci.

3-4: Game la 30 pentru Monica Niculescu, care striga un puternic: "Come on!" pentru a-si restaura entuziasmul de a juca primul meci la Wimbledon dupa 2 ani de pauza. Meciul pare sa fi inceput abia in urma cu 10 minute pentru sportiva nascuta la Slatina.

2-4: O dubla greseala comisa de Aryna Sabalenka consfinteste al doilea break adjudecat consecutiv de Monica Niculescu. Cu mai multa forta aplicata in serva, Niculescu si-ar putea croi drum catre relansarea setului doi.

1-4: Cu 38 de lovituri direct castigatoare executate in doar 51 de minute de joc, Aryna Sabalenka se distanteaza la 4-1 in setul secund, din jocul sau reiesind ecouri care ar trebui sa le insufle competitivitate inalta rivalelor sale la castigarea trofeului, printre care Asheligh Barty, Serena Williams si Petra Kvitova. Bielorusa ramane cu avans de dublu break pe tabela de marcaj.

1-3: Monica Niculescu reuseste primul break in acest meci si ar putea profita de un prim moment psihologic favorabil in acest duel.

0-3: Game atipic, in care Monica Niculescu a incercat o serva sub mana, dar care a sfarsit in fileu. "Ce sa fac?", a spus Monica Niculescu, amuzata cu un ton exasperat de jocul mult prea precis al Arynei Sabalenka. Meciul se apropie de un final fara istoric si ar putea consemna unul dintre cele mai nefaste rezultate ale romancei intr-un prim tur de Grand Slam.

0-2: Defensiv, Niculescu nu are suficiente solutii impotriva loviturilor naprasnice ale Arynei Sabalenka. Numarul 4 WTA a alternat insa eficient marile lovituri cu slice-uri care au contracarat faimosul forehand-slice al Monicai Niculescu.

0-1: Setul secund nu incepe mai bine pentru Monica Niculescu; Sabalenka face break la zero.

Setul 1:

1-6: Game & prim set, Aryna Sabalenka! Mansa intai se incheie dupa 29 de minute, cu un as servit de sportiva bielorusa. Set controlat pe deplin de Sabalenka, in care Monica Niculescu a fost insa departe de potentialul sau maxim.

1-5: Monica Niculescu evita in doua randuri situatia de a fi pierdut primul set la zero si castiga primul game al meciului in prelungiri.

0-5: Fara emotii, Aryna Sabalenka mai inchide un hold la 30 si e la doar un game de castigarea primului set. Monica Niculescu are nevoie de o intensitate mai mare a jocului de picioare, a carui lentoare este scuzabila insa, tinand cont ca romanca a jucat 3 meciuri in calificari pentru a ajunge pe tablou.

0-4: Sabalenka face si primul break fara punct pierdut al setului si urca la un avantaj de doua break-uri.

0-3: Game castigat la zero de Sabalenka, care preia corect initiativa si se foloseste eficient de forta loviturilor pe iarba rapida, neatinsa pana la acest meci a terenului 1 din complexul All England Lawn Tennis and Croquet Club.

0-2: Niculescu salveaza 3 mingi de break, dar Aryna Sabalenka ramane concentrata si face break-ul in prelungiri.

0-1: Aryna Sabalenka inchide la 30 primul game al partidei. Monica Niculescu joaca pentru a 13-a oara pe tabloul principal al turneului de la Wimbledon.

Dupa doi ani de pauza, Monica Niculescu si Aryna Sabalenka joaca primul meci la Wimbledon.

Cu 6 jucatoare calificate pe tabloul principal, Romania poate visa frumos la editia 2021 a turneului de la Wimbledon. Sorana Cirstea (45 WTA), Patricia Tig (63 WTA), Irina Begu (79 WTA), Ana Bogdan (92 WTA), Mihaela Buzarnescu (160 WTA) si Monica Niculescu (191 WTA) si-au asigurat cate €55,905 pentru participarea in competitia propriu-zisa, dar cauta victoriile care pot sa dea startul unor parcursuri lungi pe iarba londoneza.

In prima zi de concurs, Monica Niculescu - calificata dupa trei victorii in calificari - va avea onoarea de a juca pe terenul nr. 1, in compania Arynei Sabalenka (4 WTA), cap de serie numarul 2 la castigarea trofeului. Partida va incepe de la ora 15:00, fus orar romanesc. Niculescu si Sabalenka s-au mai intalnit o singura data, pe hard-ul de la Shenzhen, in 2018, cand invingatoare iesea sportiva din Belarus, cu un dublu 6-4.

Programul romancelor in prima zi de concurs la Wimbledon 2021

Monica Niculescu - Aryna Sabalenka 1-6, 4-6

Irina Begu - Katie Volynets 6-4, 7-5

Mihaela Buzarnescu vs. Venus Williams, marti, ora 13:00

A doua jucatoare din Romania care va intra in turneu va fi Irina Begu, care se dueleaza cu Katie Volynets din SUA (19 ani, 199 WTA), jucatoare venita din calificari. Meciul va avea loc pe terenul 11, imediat dupa incheierea meciului dintre Facundo Bagnis si Miomir Kecmanovic si va fi prima intalnire directa intre Begu si Volynets.

Ultimul meci pe terenul 2 va fi jucat intre Mihaela Buzarnescu si Venus Williams, urmand sa inceapa dupa ora 18:30, ora Romaniei, la scurt timp dupa terminarea confruntarii dintre Daniel Evans si Feliciano Lopez. Mihaela Buzarnescu si Venus Williams s-au mai intalnit o data intr-un tur inaugural de Grand Slam: la Australian Open 2019, sportiva din SUA reusea sa recupereze un deficit de 0-1 la seturi si sa treaca de sportiva romana, scor 6-7, 7-6, 6-2.

In cadrul editiei din 2019, Mihaela Buzarnescu a fost singura jucatoare care a castigat set impotriva Simonei Halep, care avea sa devina campioana in acel an. In turul secund, Halep a invins-o pe Buzarnescu in trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-2.