Joacă pentru a-și permite amenzile?! Suma halucinantă acumulată de Nick Kyrgios în amenzile plătite ATP

Nick Kyrgios amenda nick kyrgios Tenis
Data publicarii: Vineri 01 Aprilie 2022, 10:18
Data actualizarii: Vineri 01 Aprilie 2022, 10:28

Nick Kyrgios a fost penalizat cu suma de $35,000 pentru abaterile regulamentare înregistrate în optimea de finală pierdută în fața lui Jannik Sinner, la Miami.

Oficialii ATP au avut nevoie de circa 24 de ore pentru a stabili pedepsele aplicate abaterilor regulamentare comise de Nicholas Kyrgios în partida cu Jannik Sinner, din cadrul optimilor de finală ale competiției ATP Masters 1000 de la Miami.

Învins cu 7-6, 6-3 de tenismenul italian în vârstă de 20 de ani, Nick Kyrgios a fost amendat cu suma de $35,000. Suma totală este compusă din pedeapsa pentru limbaj licențios - $5000 - comportamentele nesportive - de două ori câte $5000 - și abuzul verbal aplicat arbitrului de scaun, care urcă până la $20,000.

Celor $25,000 plătite ca amendă la Indian Wells li se adaugă, așadar, alte $35,000. În California, Nick Kyrgios și-a aruncat racheta și a fost la un pas să îl lovească pe un copil de mingi, care s-a ferit la timp din direcția acesteia.

În cele două turnee americane, Nick Kyrgios a acumulat premii financiare de $179,940, respectiv $94,575, astfel că amenzile cumulate, în valoare de $60,000, reprezintă peste o cincime (21,85%) din premiile câștigate la Indian Wells și Miami, $274,515.

Nick Kyrgios a câștigat din tenis suma de $9,538,282, impozabilă, iar de-a lungul carierei, începând de la Australian Open 2015, când a primit prima amendă, a plătit $326,366 dolari circuitului ATP.

Neluând în calcul taxele și costurile implicate în participările jucătorului de la antipozi la întrecerile ATP, un simplu calcul arată că Nick Kyrgios a pierdut 3,42% din totalul premiilor cucerite în tenis drept consecință a comportamentului său neconform regulamentului de tenis.

Ce l-a făcut pe Nick Kyrgios să își piardă cumpătul la Miami

Campion al Openului Australian în acest an, în proba de dublu, Nicholas Kyrgios și-a pierdut cumpătul în raport cu arbitrul de scaun, în finalul primului set, insultându-l și rupându-și racheta.

Totul a plecat la scorul de 4-4 în primul set, când stația arbitrului de scaun a fost pornită în timpul unui schimb de mingi, care a trebuit reluat.

Kyrgios nu a suportat situația, când Sinner a servit as, la reluarea punctului și l-a luat la rost pe oficialul Carlos Bernardes: „Ar trebui să fii concediat chiar acum! Cum e posibil așa ceva? Cum e posibil?! Turul al 4-lea la Miami, unul dintre marile turnee, iar voi nu puteți să vă faceți treaba pentru care sunteți plătiți. E jenant, jenant!”, i-a spus Kyrgios arbitrului de scaun.

„Și tu ai putea să arbitrezi mai bine,” i-a spus Kyrgios unui prieten din tribune

„Ce anume e comportament nesportiv?”, l-a întrebat Kyrgios pe Bernardes, dezvăluind că tot ce a făcut a fost să spună că un prieten din tribune ar putea să arbitreze mai bine decât oficialul meciului.

În pauza dintre game-uri imediat următoare, Kyrgios și-a continuat plângerile, criticând calitatea arbitrajului în tenis: „Luați-vă un set nou de arbitri, oamenii ăștia nu-s în stare nici să-și facă nevoile. E o glumă! Scăpați de fiecare om din staff și luați-o de la zero. Vă ajut eu să conduceți sportul ăsta, dacă nu sunteți în stare. O pot face de 100 de ori mai bine. Voi habar nu aveți!”, a spus Kyrgios.

Lumea lui Nick Kyrgios s-a prăbușit în tiebreak-ul setului întâi, când, la scorul de 5-3, Nick Kyrgios a vorbit cu publicul în timpul meciului și a fost sancționat cu pierderea unui punct. Kyrgios a comis dublă greșeală la minge de set, după care s-a angajat într-un conflict verbal cu arbitrul Carlos Bernardes.

Rupându-și racheta imediat ce a ajuns pe banca de odihnă, Nick Kyrgios a primit o pedeapsă dublată, Carlos Bernardes pedepsindu-l cu un game. Totul a devenit ireal, când, înainte de începerea setului secund, un fan a intrat în teren, iar Nick Kyrgios i-a făcut plăcerea de a face o poză cu acesta.

Jannik Sinner, rămas în tăcere în tot acest timp, a reluat partida de la scorul de 7-6, 1-0, având break avantaj în setul secund fără să miște un deget.

„Terenul e cel mai rău. Spectatorii sunt cei mai răi. Totul e mai rău când arbitrezi tu. E de necrezut. Aici e Miami, jucăm turul patru, iar ei nu pot să-și facă meseria. Aduceți arbitri noi”, a completat Kyrgios, nemulțumit complet de maniera în care Carlos Bernardes a gestionat partida.

Nick Kyrgios a primit wildcard la turneul ATP 250 de la Houston, însă, deși a confirmat inițial că va participa, s-a arătat nerăbdător să părăsească Statele Unite, într-o conferință de presă susținută la Miami.

În ediția 2022 a turneului de la Miami, Nick Kyrgios a reușit succese notabile, în fața numerelor 7 și 32 ATP, Andrey Rublev și Fabio Fognini, nepierzând niciun set în fața celor doi jucători ajunși în top 10 ATP.