Jaqueline Cristian a revenit de la 0-1 la seturi în fața unei foste semifinaliste de la Roland Garros

Jaqueline Cristian Roland Garros Tamara Zidansek Tenis ITF Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 17 Februarie 2023, 09:30
Data actualizarii: Vineri 17 Februarie 2023, 09:33

Jaqueline Cristian a avansat în sferturile de finală ale turneului ITF W60 de la Altenkirchen, după o victorie în trei seturi obținută în defavoarea Tamarei Zidansek.

Semifinalistă a turneului de la Roland Garros, în ediția 2021, Tamara Zidansek (118 WTA) nu a putut opri revenirea jucătoarei din România, Jaqueline Cristian, într-un meci disputat în optimile turneului ITF W60 de la Altenkirchen.

Jaqueline Cristian (232 WTA) a câștigat seturile 2 și 3 cu același scor, 6-3, după ce pierduse cu 7-5 manșa întâi. Victoria s-a asemănat cu primul său succes din această întrecere, când i-a administrat adversarei Steur un dublu 6-1, deși cedase primul set la zero.