Nu isi mai revine?! Bianca Andreescu a pierdut cel mai dramatic meci, dupa 3 ore si jumatate de joc in primul tur la Roland Garros, in fata numarului 85 mondial

Bianca Andreescu Bianca Andreescu Roland Garros Tamara Zidansek Tenis Cel mai dramatic meci! Bianca Andreescu a pierdut dupa 3 ore si jumatate de joc in primul tur la Roland Garros, in fata numarului 85 mondial
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 31 Mai 2021, 17:41
Data actualizarii: Luni 31 Mai 2021, 17:53

Bianca Andreescu a pierdut cel mai dramatic meci al primului tur pe tabloul feminin, dupa 3 ore si 20 de minute de lupta.

Bianca Andreescu a fost eliminata inca din primul tur al editiei 2021 a turneului de la Roland Garros, la finalul celui mai dramatic meci al zilei. Jucatoarea canadiana cu origini romanesti (7 WTA) s-a vazut invinsa de numarul 85 mondial, Tamara Zidansek din Slovenia dupa 3 ore si 20 de minute de joc, scor final 7-6, 6-7, 7-9. In setul decisiv, Andreescu a salvat o minge de meci cu un forehand incredibil de curajos, dar momentul nu i-a oferit fostei campioane de la Flushing Meadows suficient avant pentru a contura o victorie memorabila.

A fost prima intalnire directa intre cele doua jucatoare, dar si intaia data cand Zidansek a reusit sa treaca de turul inaugural al Grand Slam-ului de la Paris.

In urma eliminarii premature, Bianca Andreescu va primi un cec in valoare de 60,000 de euro pentru prezenta pe tabloul principal, dar din punct de vedere sportiv pare sa se indeparteze de forma aratata la finalul sezonului 2019, cand cucerea titlul la US Open.

Saptamana precedenta, la Strasbourg, Andreescu s-a retras din competitie inaintea sfertului de finala pe care ar fi trebuit sa il joace impotriva Soranei Cirstea, din cauza unei mici rupturi abdominare, invocate la conferinta de presa