Irina Begu Ekaterina Alexandrova Roland Garros Tenis
Data publicarii: Vineri 27 Mai 2022, 19:37
Data actualizarii: Vineri 27 Mai 2022, 19:42

Irina Begu a fost în centrul atenției la meciul din turul secund de la Roland Garros împotriva Ekaterinel Alexandrova, scor 6-7 (3), 6-3, 6-4.

Irina Begu a fost amendată cu 10.000 de dolari după incidentul de joi, de la meciul cu Ekaterina Alexandrova, au anunţat organizatorii turneului de la Roland Garros, potrivit upi.com.

Irina Begu și-a aflat pedeapsa, după ce a lovit un copil cu racheta la Roland Garros

Begu, locul 63 WTA, s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-7 (3), 6-3, 6-4, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 30.

Românca a fost aproape să fie descalificată în turul al doilea al turneului de la Roland Garros, din cauza unui incident pe care l-a provocat.

La scorul de 7-6 (3), 3-6, 2-0, 15-0 pentru Alexandrova, pe serviciul acesteia, Irina Begu s-a îndreptat spre marginea terenului să-şi schimbe racheta. Însă ea a aruncat de la distanţă racheta, care a lovit scaunul de odihnă şi a ricoşat în tribună, lovind un copil, aflat pe primul rând.

Gestul nu a fost unul violent, mai degrabă unul de lehamite, iar Irina şi-a cerut imediat scuze. Cu toate acestea, arbitrul de scaun a chemat supervizorul turneului.

Acesta a decis ca meciul să continue, după care Alexandrova a discutat şi ea cu spervizorul, părând că e nemulţumită de faptul că românca nu a fost descalificată. Irina Begu a primit un avertisment şi partida s-a reluat după o pauză de câteva minute.

Begu va evolua în turul al treilea, sâmbătă, cu Leolia Jeanjean, locul 227 WTA, beneficiară a unui wild card.