Irina Begu este CAMPIOANA la Indian Wells la finalul unui turneu perfect! Saltul INCREDIBIL pe care il va face in clasamentul WTA

Irina Begu Irina Begu campioana irina begu indian wells Misaki Doi Tenis WTA Tenis Irina Begu campioana Indian Wells challenger 2020
Data publicarii: Luni 09 Martie 2020, 00:41
Data actualizarii: Luni 09 Martie 2020, 00:53

Irina Begu a bifat a 15-a victorie a sezonului 2020 din 19 meciuri posibile.

Irina Begu a castigat turneul challenger 125K de la Indian Wells in urma unei victorii convingatoare in finala cu Misaki Doi, numar 86 WTA, scor 6-3, 6-3.

Partida s-a intins pe durata unei ore si a douazeci si sase de minute de joc si a consemnat al cincisprezecelea succes al sezonului pentru Irina Begu, care are la activ 19 partide in 2020.

• Irina Begu campioana Indian Wells challenger 2020

Irina Begu, salt de 23 de locuri in clasamentul WTA

Momentul capital psihologic al meciului s-a consumat in game-ul-maraton de la 3-5 in primul set, cand Irina Begu a ratat doua mingi de set, a salvat doua mingi de game ale oponentei si a facut break-ul care i-a conferit setul la a treia oportunitate de a-l inchide.

Al doilea set a adunat cinci break-uri, dintre care trei semnate de Irina, care gratie acestui trofeu adjudecat ajunge la 777 de puncte WTA si urca 23 de pozitii in clasamentul mondial, pana pe locul al 81-lea. Pentru a se califica la Jocurile Olimpice - principalul sau obiectiv pentru 2020 -, Irina Begu are nevoie sa acceada in primele 60 de jucatoare ale lumii.

Istoria unui turneu castigat fara set pierdut: pe cine a invins Irina Begu la Indian Wells

Primul tur: 6-4, 6-1 cu Mona Barthel (209 WTA)

Turul 2: 6-0, 6-2 cu Taylor Townsend (70 WTA)

Optimi: 6-3, 6-3 cu Kristie Ahn (98 WTA)

Sferturi: 7-5, 6-1 cu Jessica Pegula (78 WTA)

Semifinale: 6-4, 6-4 cu Lesia Tsurenko (152 WTA)

Finala: 6-3, 6-3 cu Misaki Doi (86 WTA)