VIDEO Simona Halep o bate pe Ons Jabeur (10 WTA) și se califică în semifinalele turneului WTA 500 de la Dubai! Ostapenko, următoarea adversară

Simona Halep Ons Jabeur live Simona Halep Ons Jabeur Dubai Simona Halep WTA Dubai Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 17:45
Data actualizarii: Vineri 18 Februarie 2022, 09:21

Simona Halep a învins-o pe ocupanta locului 10 WTA și s-a calificat în semifinala în care o va întâlni pe Jelena Ostapenko.

Simona Halep - Ons Jabeur 6-4, 6-3

Jocul Simonei Halep convinge tot mai des în fazele superioare ale circuitului WTA. Fără antrenor, sportiva din România găsește la 30 de ani echilibrul între experiență și motivație și bifează o victorie importantă în fața unei jucătoare din top 10 WTA.

Halep a învins-o pe Ons Jabeur în 80 de minute de joc și s-a calificat în a treia semifinală a carierei la Dubai, turneu pe care l-a mai câștigat de două ori și de fiecare dată când a depășit faza ultimelor opt jucătoare.

Simona Halep va juca în semifinale contra Jelenei Ostapenko. Scorul întâlnirilor directe dintre Simona Halep și Jelena Ostapenko este egal, 1-1. Partida va avea loc vineri, 18 februarie.

Pentru cele trei succese bifate până acum la Dubai, Simona Halep va primi un cec în valoare de €33,039.

Set 2:

6-3: Game, set & meci, Simona Halep! Victorie pentru sportiva din România, în 80 de minute de joc, în care a lovit de 9 ori direct câștigător și a comis doar 17 erori neforțate, în comparație cu cele 45 ale adversarei sale.

5-3: Jabeur supraviețuiește pentru moment în meci, dar va înfrunta serva Simonei Halep, pentru a rămâne în meci.

5-2: Simona Halep, la un game de calificarea în semifinale.

4-2: Halep reușește break-ul, iar victoria se apropie cu pași repezi.

3-2: Simona Halep urcă la fileu și încheie game-ul cu un voleu-drive, după ce a reușit să salveze mingi de break ale tunisiencei.

2-2: Halep face break-ul și relansează setul.

1-2: Simona Halep reduce din diferență și trece peste o ușoară pasivitate în startul setului.

0-2: Jabeur confirmă break-ul.

0-1: Break, Ons Jabeur, în startul setului doi.

Set 1:

6-4: SET, SIMONA HALEP! Sportiva din România muncește din greu pentru acest ultim break, care îi conferă avantajul pe tabelă. Jabeur încheie setul cu o eroare neforțată în fileu, înregistrând mari oscilații de formă între game-uri, pe parcursul acestei manșe.

5-4: Simona Halep nu reușește să închidă setul, pierzându-și serva și permițându-i tunisiencei să servească, la reluare, pentru a împinge setul în prelungiri.

5-3: Ons Jabeur a rezistat în set, câștigând cu greutate acest game, dar Simona Halep a cucerit inimile spectatorilor, după ce a câștigat un punct rarisim, grație unui passing shot de forehand aproape imposibil.

5-2: Simona Halep urcă în teren și lovește cu forehand-ul direct câștigător pentru a se desprinde la trei game-uri în față, în setul întâi.

4-2: Break, Simona! Jabeur lovește un slice de rever în fileu, la finalul unui punct în care a părut să nu mai reziste intensității fizice imprimate de Simona Halep.

3-2: Simona Halep servește solid și încheie game-ul după prima egalitate la patruzeci.

2-2: Ons Jabeur preia inițiativa și egalează, după un game în prelungiri.

2-1: Rebreak fără punct pierdut pentru Ons Jabeur.

2-0: Doar două puncte pierdute de Simona Halep în primele două game-uri ale partidei. Un start convingător de partidă pentru sportiva din România.

1-0: Break la 15 pentru Simona Halep.

Învingătoarea acestui meci va juca în semifinale contra Jelenei Ostapenko. Sportiva din Letonia a învins-o pe cehoaica Petra Kvitova, după aproape 3 ore de joc, scor 5-7, 7-5, 7-6 (11-9).

Simona Halep (30 de ani, 23 WTA) s-a calificat în sferturile turneului WTA 500 de la Dubai, apropiindu-se la trei victorii de a bifa cel de-al treilea titlu câștigat în Emiratele Arabe Unite.

Sportiva din România o va înfrunta în faza ultimelor opt jucătoare pe Ons Jabeur, din Tunisia (27 de ani, 10 WTA), cu care împarte un scor egal în meciurile directe, 1-1.

Învingătoarea va juca în semifinale împotriva Petrei Kvitova sau Jelenei Ostapenko

Halep și Jabeur s-au duelat la Beijing, în 2018, când jucătoarea din țara noastră s-a retras, după un prim set pierdut cu 6-1 și la Dubai, în optimile din 2020, când Jabeur a cedat, scor 6-1, 2-6, 6-7, la capătul unui meci intens, de două ore.

Vorbind despre adversara sa din sferturi, Ons Jabeur, Simona Halep a spus în interviul oferit pe suprafața de joc după victoria cu Gabriela Ruse următoarele cuvinte: „Sper să nu mai ajungem iar în tiebreak în setul decisiv, dar îmi amintesc că a fost un meci incredibil, jucat într-o atmosferă extraordinară,” a spus Halep.

Petra Kvitova ori Jelena Ostapenko va fi numele oponentei din semifinale a câștigătoarei meciului Simona Halep vs. Ons Jabeur.